| ZukiAndreea204 a întrebat:

Azi eram in autobuz impreuna cu mama mea. Țin să menționez că era foarte cald. Și mi se făcuse foarte dar foarte rău, aveam stare de vomă(nu stiu daca asa se zice), amețeli, nu puteam sa ma mai tin pe picioare si vedeam negru in fata ochilor(negrul acela pe care il vezi cand te ridici brusc in picioare). Am coborât din autobuz, tot foarte rau imi era. I-am spus mamei mele, apoi ne-am pus intr-o parte a trotuarului si nu ma mai puteam tine efectiv pe picioare si voiam sa ma tin de un tufis dar pana la urma mi-am încrucișat mainile in jurul mamei mele și așa am leșinat. Eu cand eram lesinata simteam ca sunt in pat si dorm (nu stiam ca leșinasem). Și m-am trezit pe jos cu mai multi oameni langa mine. Apoi m-am pus pe o banca si mi-am revenit cu timpul. Din ce cauza am lesinat? Este posibil sa fi lesinat de la caldura? Tin sa mentionez ca nu am mai lesinat pana acum si ca nu am nici o problema de sanatate. Zilele astea ma voi duce sa imi fac analize dar as vrea sa stiu din ce cauza am lesinat.

Și vreau sa va mai intreb un lucru daca se poate. Este posibil sa fi ramas cu trauma? Fiindca maine trebuie sa ma duc in același loc, dar nu am cu ce altceva sa ma duc decat cu autobuzul, dar mi-e foarte frica. Gen imi e frica rau de tot...

Va rog sa ma ajutati! Imi cer scuze ca am pus intrebarea la ora asta dar nu pot adormi din cauza leșinului. Posibil să fi rămas cu traumă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauza e caldura, nabuseala si lipsa AC din autobuz

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bea apa, multa apa. Pare ca te ai deshidratat puternic

| sierra1 a răspuns:

"Zilele astea ma voi duce sa imi fac analize"

acolo e răspunsul la intrebarea ta

| NLS a răspuns:

1. Căldură extrema, combinata cu lipsa de calciu si/sau fier probabil.
2. Pot exista și alte cauze, cum ar fi extenuarea fizica, sau poate aveai stomacul prea plin/prea gol, și ai rău de mașină (nu orice mașina, exista persoane cărora le e rău doar când stau în locul unde mașina sare mai tare, adică în zona rotilor)

Dar fiindcă spui ca nu s-a mai întâmplat și era foarte cald, cel mai probabil e prima varianta.
Nu uita sa ți faci analizele.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si mie mi se face rău in autobuz/microbuz, insa pana acum nu am lesinat.Dar continuu sa circul cu ele in schimb stau la ușă unde aerul e mai proaspăt iar când simt ca mi se face rău rog șoferul sa deschidă geamul. Răul poate fi de la lipsa de oxigen din autobuz sau de la mirosurile emanate de îmbrăcămintea celor din autobuz.

| dubfreeromaniasmoke a răspuns:

Cum te simti acum?

| simonmaria a răspuns:

Cauzele se pot număra pe degete: nu ai cosumat cantitatea de lichide necesară, ai avut o,, cădere de tensiune " sau efectiv din cauza aerului înnăbușitor. Poate fi vorba și de o,, cădere de calciu ", dar judecând vremea...
Cu asemenea temperaturi nu e de joacă. Beţi cantităţile necesare de lichide. Organismul cu ce să se apere în faţa căldurii? Nu așteptaţi să vă fie sete, să vă ceară organismul.
Și mie mi s-a întâmplat un astfel de "episod", din cauza căldurii sufocante, dar nu am ajuns în punctul de leșin.
Legat de traumă, nici eu, nici nimeni altcineva nu se poate pronunţa. Tu vei ajunge să tragi o concluzie singură. Noi nu te cunoaștem, nu știm ce "fire" ai și ce impact emoţional a avut asupra ta.
Du-te cât mai repede la medic!
Sănătate și numai bine!

| Amely14 a răspuns:

Hei! Stai calma nu ai ramasa cu o trauma doar te-ai speriat putin mai tare, dar cu timpul o sa vezi ca o sa uiti, lesinul poate fii din cauza calduri sau a deshidratari, putin probabil sa fie alta cauza.Niste sfaturi poarta palarie/sapca si bea multa apa