| 5SOS a întrebat:

Buna ziua TPU. Am o intrebare. De 2 ani de cand mi-a venit ciclul (la 11 ani si acum am 13) viata mea s-a transformat intr-un haos total. Am niște dureri chinuitoare si problema este ca nu ma doare doar in primele 2 zile,ci toata săptămâna. Am fost de urgență la spital de multe ori deoarece eram mobilizata in pat din cauza durerilor. Nu mai puteam sa merg pe picioare si plângeam continuu. De câte ori am fost la spital aceleași răspunsuri am primit 'este normal, esti la ciclu' pai nu este normal sa ai o durere asa perseverenta doar de spate timp de 7 zile. Este normal sa ai dureri,dar nu ca ale mele. Odata am lesinat din cauza acestor dureri. Ba chiar unul dintre medici i-a zis mamei mele ca probabil ma prefac din cauza ca vreau atenție. Pai mi se pare absurd, eu plâng de durere si el imi zice ca ma prefac? Iau câte 5 nurofen pe zi,dar niciun rost, tot ma doare. Nimic nu își face efectul,
Întrebarea mea este : Vi se pare normal ce mi se întâmpla? Si vi se pare normal comportamentul doctorilor la care am fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Fiica mea, la 13 ani, avea aceeasi problema, si s-a constatat ca avea probleme cu rinichii.A facut un tratament cu antibiotice si a scapat de problema.Ma mira raspunsurile si atitudinea doctorilor la care ai apelat.Am sunat un amic, care e asistent al unui chirurg si spune sa incerci, cu 7-8 zile inainte de ciclu, sa iei niste antibiotice, regulat, la 7-8 ore in aceste zile si sa vezi cum va decurge apoi perioada.In perioada ciclului sa faci pauza de la antibiotice, iar dupa ultima zi a acestuia sa mai faci o cura de 7-8 zile cu antibiotice, tot la 7-8 ore, indiferent cum te simti.Procura oxacilina sau orice alt antibiotic, pastile sau capsulu.

8 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Nu mi se pare deloc normal.E normal ca sa te doare da nu la fel de mult ca tine.Ia legatura cu cineva care se pricepe nu sta si astepta sa se termine.Eu n-am deloc dureri, oricum depinde de organism.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu,nu e normal.E bine sa mergi la medicul de familie caruia sa-i soliciti o trimitere la un specialist in boli interne, respectiv rinichi.

| 5SOS explică (pentru Danut_Popa_1961):

Buna ziua domnule Danut. Unul dintre medici m-a trimis acolo gândindu-se ca am aceasta problema la rinichi, dar tot asa m-au ținut 2 zile in spital dupa care m-au lăsat cu ochii in soare fara niciun răspuns concret.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru 5SOS):

Fiica mea, la 13 ani, avea aceeasi problema, si s-a constatat ca avea probleme cu rinichii.A facut un tratament cu antibiotice si a scapat de problema.Ma mira raspunsurile si atitudinea doctorilor la care ai apelat.Am sunat un amic, care e asistent al unui chirurg si spune sa incerci, cu 7-8 zile inainte de ciclu, sa iei niste antibiotice, regulat, la 7-8 ore in aceste zile si sa vezi cum va decurge apoi perioada.In perioada ciclului sa faci pauza de la antibiotice, iar dupa ultima zi a acestuia sa mai faci o cura de 7-8 zile cu antibiotice, tot la 7-8 ore, indiferent cum te simti.Procura oxacilina sau orice alt antibiotic, pastile sau capsulu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey:*Si eu am dureri de spate ingrozitoare de nu ma pot ridica din pat in primele 2 zile cand sunt pe stop.Eu nu am luat niciodata pastile pentru durerile mentruale dar am o sora care e la fel ca tine deci plange incotinuu de durere.Se pare ca e normala durerea aceasta.Eu imi mai pun o perna electrica la spate si imi mai diminueaza durerile insuportabile. Daca nu ai una pune-ti o sticla mare calda-fierbinte si sper ca o sa te simti mai bine.Stiu ca niste pastile roz mai erau bune pentru durerile menstruale. Sper sa te fi ajutat.Te pup*

| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Tind sa te dezamagesc, ca si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Dar, n-avem de ales. Eu ma enervez si dansez. Plus, ma indop cu pastile. Eu beau Brufen, e foarte bun. Poti incerca. NU FA EXCES!
Eu fac putina miscare, si incerc sa ma acopar. Tine un fular peste burtica, mai trage din durere. Fa miscari usoare, un fel de sport, dar usor. Ia calciu si vitamina D. Sa nu mai lesini. Nu e nimic. Inainte sa vina, obisnuieste-te sa bei calciu si vit D. Sunt si pastile, si pastile efervescente. Incearca sa bei ceai cald, te va ajuta. Nu manca mult, si nu manca mancaruri grele, te va durea. Fiindca esti balonata, si faci si mai rau.
Si intr-un fel medicii au fost rai, dar n-ai ce face. Daca am merge la spital, ar fi mereu plin spitalu de femei pe stop. N-ai ce face, asta e viata de femeie.
Incearca sa iti impui cand nu mai poti de durere: NU MA DOARE, NU MA DOARE. Si incet, parca trece din durere. Dar trebuie sa zici cu tarie si incredere.
Incearca sa eviti plimbarile, sau zonele reci. Stai in patut, uita-te la un film si bea ceai sau ceva supica. Asta este. Bafta :3

| ElleAhx a răspuns:

Am cunoscut o fata, tot asa se plangea de dureri foarte mari insa toata lumea ii spunea chestii de genul "cat poate sa te doara" sau "mare lucru. nu mai face atata circ din cauza unei simple dureri".
Eu nu am avut niciodata dureri din cauza ciclului si mi s-a intamplat ca unele fete sa zica "minti! nu te mai da mare ca pe tine nu te doare niciodata nimic! nu iesi deloc in evidenta". straight face Faza e ca eu spuneam adevarul si cu ce as fi iesit in evidenta.dar ma rog. Ideea este ca fiecare are organismul lui si voiam doar sa iti spun ca nu esti singura care are dureri atat de mari. Din pacate nu stiu ce as putea sa-ti recomand. Si doctorii sunt putin cam iresponsabili, dar ce sa faci, traim in Romania.

| Agamemnon a răspuns:

Pai se poate sa ai un parazit invizibil cu ochiul liber, vizibil doar la microscop. Cel mai probabil l-ai contractat cand dormeai sau asa ceva si acum sa iti afecteze tesuturile de la nivelul uterului si ale trompelor uterine. Cel mai probabil, scapi de el daca reusesti sa iei contact cu civilizatia extraterestra care te-a rapit si ti l-a implantat si ii rogi frumos sa te scape de el, ca mai apoi sa le oferi o ofranda care consta intr-un cap de soarece de nisip scaldat in sos de rosii.

| lifeisashit a răspuns:

Heii.Gimnastica ma ajuta si pe mine,nu sta in pat.E greu la inceput, dar daca chiar te straduesti, vei obtine rezultate la care nu te gandeai! Misca-te, e mai bine asa! Danseaza, doar misca-te! Pe mine ma ajuta mult si e mai ok. Sper sa te faci bine! Pupici :*