| Tobessjd a întrebat:

Bunicii mele i-a fost găsită tensiunea la spital de 10 cu 9. Dupa doua zile a scăzut la 9 cu 2. Ce poate să facă că să îi crească? Vreau să menționez că îi e foarte rău pentru că a întrerupt tratamentul cu antidepresive.Ce ar putea să facă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tratamentul cu antidepresive nu se intrerupe brusc, adica nu zici intr-o zi gata numai iau ca si cum nu ai mai lua paracetamol, pentru ca antidepresivele da stari de sevraj.
Nu stiu daca exista o legatura cauzala intre aceasta intrerupere de tratament si tensiunea scazuta, intrucat sunt destule persoane care au tensiune mica si nu au facut niciodata tratament cu antidepresive.
Cat despre antidepresive din acestea se iese cu o schema recomandata de medicul de specialitate de exemplu 2 saptamani se ia doza intreaga, 2 saptamani jumatate, 2 saptamani un sfert etc este doar un exemplu acesta!
Din cate stiu eu inca nu a murit nimeni de tensiune mica, de cea mare DA!

| minrest a răspuns:

O tensiune buna este 14 cu 8; asta e un raport normal intre maxima si minima; pe langa ca tensiunea, in ambele cazuri, e prea mica, si raportul e foarte departe de normal, asa ca doar un medic ar putea, cu destula dificultate, sa dea un remediu.

| aXy99 a răspuns (pentru minrest):

140 e maricica.
120 cu 80 e buna.

| Andreirs a răspuns:

Apa minerală, alimente sărate, lămâia, alimente cu cofeine