| Estera123 a întrebat:

Care este diferenta dintre entorsa, luxatie si ruptura de os in cazul degetelor de la maini? Din cate am vazut pe internet, la primele doua simtpomele sunt cam aceleasi si as dori o diferentiere pe care sa o poata vedea orice om de rand, nu doar medicul. La care dintre ele simptomele sunt: umflare, imposibilitate de miscare si o usoara invinetire iar dupa 3 zile de tratament cu diclofenac nu exista nicio imbunatatire a simptomelor? Unde este indicat sa mergi in cazul unui traumatism de genul asta, la medicul de familie sau la Urgente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti face diferenta intre entorsa si luxatie fara medic. La urgenta nu mai poti sa mergi dupa 3 zile, va trebui sa te vada medicul de familie si sa-ti dea o trimitere catre un ortoped