| Kiki20098 a întrebat:

Buna, care sunt cele mai bune suplimente sau ceva de luat când ai stări de anxietate, ceva chiar cu efect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Munca te scapă de problemele psihice
Dacă ai banii tăi in buzunar munciți de tine și nu ai vre-unui dictator sponsor atunci esti cea mai implinită din toate punctele de vedere. iar in cazul in care nu ii spargi pe tot felul de prostii de plastic si chestii inutile care sunt la modă
ci ii mai strângi si 1 an mergi cu cortul la mare nu la hotel
si nu dai pe bautura si tigari
atunci reusesti sa ai 3000 euro banii tăi in buzunarul tău munciți de tine
Să vezi cât de bine o să te simți atunci când o să știi că ai banii ăștia fizici in buzunar ii poți număra când vin problemele să vezi cum iti mai crește o inimă și mai fug din frici
frica de intretinere frica de chirie...
Asa că acum iti permiti sa faci o scoala de soferi iti prermiți să mergi al o facutate.
Si nu depinzi de un dictator cu apucături criminale care iți dă bani dar iți dă și bătaie.
Să vezi tu că oamenii care muncesc ceea ce le place se implică si se jertfec să le iasa obiectul de arta tabloul pictura ceramica sticla galeul vitraliul chestia la care lucreaza ei acolo o sa vezi că sunt foarte fericiti si se buura la un grătar în curte cu mici si bere si cântă la chitară rock folk si se simt bine impreuna.
trebuie sa iti gasesti su un mediu dinasta in care oamenii sunt veseli
Si să fugi de toate zdrențele tatuate care se imbraca in zdrete si ubla cu lama de barberit legată breloc la gât
Trebuie să te inconjori de oameni de la care ai ce sa inveti
cine nu are batrani sa isi cumpere
oaeni care stiu sa se distreze muncesc distranduse si pentru a ase distra si lor le aduce o mare bucurie cand iese ceva interesant din mâinile lor
nu iti trebuie patroni ca patornii angajatorii te fac sa te simti aiurea
trebuie sa gasesti patronul si job-ul ala care nu conteaza cand te duci la munca ci conteaza ceea ce faci acolo
daca ai produs x produse sa fii aplaudata
sa nu conteze ca le-ai facut la 3 noaptea

Apoi poti scapa de anxietate daca iei trenul si carti cu tine si te duci la Sinaia sa citesti la munte uite iti recomand niste carti interesante
https://www.google.com/......ps?/search

Altă chestie foarte interesanta nu te mai uita la lucruri triste
arunca televizorul pe geam
nu mai iti pierde viata pe ticktock mai bine inscriete si tu voluntar undeva unde sunt foarte multi tinerei sa muncesti impreuna cu ei sa iesi cu ei pe undeva
crucea rosie
green pace
https://haisasocializam.ro/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Magneziu

| Kiki20098 explică (pentru suntserios):

Ma refeream pe moment, instant, ceva, sa te calmeze, sa poți continua ceva ce ai de făcut.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Kiki20098):

Un pahar cu vin. happy

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Kiki20098):

Pentru efect instant nu cred ca exista nici un supliment legal. Asta daca te referi la produse naturale (ierburi, ceaiuri, comprimate, etc.). Poti sa încerci ceai de tei, valeriană, dar nu cred ca au efect suficient de puternic si de rapid daca ai anxietate intensă. Deci trebuie sa iei medicamente. Pe vremuri era Distonocalmul. Nu se mai fabrică, dar poți întreba la farmacie despre ceva similar. Poate extraveral? Mai poți încerca Xanax, dar îți trebuie rețetă de la medic.

| Jigokunokishi a răspuns (pentru Kiki20098):

Meditația. Recomand programul MBSR a lui Jon Kabat-Zinn. Are o carte în care descrie întreg programul. Îți schimba viata efectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sedatiff PC sunt homeopate, sau ceai de sunătoare, măceșe și tehnici de respirație.
Tu ești fata din poza?
Sportul ajuta cel mai mult, anxietatea apare când se produce un dezechilibru chimic al serotoninei.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Si eu sunt la fel cu anxietatea... dar recomand sa mananci sanatos si sa faci sport, pentru mine cel putin pare sa ajute intr-o oarecare masura.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Stiu... nu e un leac imediat, insa pe termen lung se vor vedea rezultate.

| Nelucojoc a răspuns:

Bea ceva! Alcoolul rezolva cel mai rapid anxietatea. Incearca un pahar de Chardonnay rece! Sau un spumant brut, sa vezi ce fain faci de la bule, in 5 minute ai infrunta si pe hitler!