| anonim_4396 a întrebat:

Cei care ați avut probleme cu stresul ce suplimente ați luat care v-au ajutat? Eu am probleme cu somnul și anxietate socială, stări de greață, lipsa poftei de mâncare. Am citit pe net numeroase articole, și mi-a atras atenția GABA sau Rhodiola rosea ca și suplimente pentru problemele mele, voi ce părere aveți sau experiențe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu iau Prozac dat de doctor si complex de B-uri, am si eu depresie, anxietate si TOC si tratamentul de la doctor ma ajuta 45-50%.
Poti incerca unul(nu mai multe) din urmatoarele
Stress Managament B Complex
Alive!
Neuro Optimizer
Acutil
Omega 3
Sedatif PC
Dar cel mai bine vezi un medic si te consiliezi si cum un psiholog.Medicul stie cel mai bine ce suplimente sa iti recomande.El iti da medicamente, dar tu poti sa ii zici ca vrei suplimente mai intai sau ceva mai usor.

Sanatate multa!

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Eu prefer să beau ceai de tei, mentă decât să iau vreo pastilă când am astfel de probleme.

| Donsavas a răspuns:

Gaba nu trece de bariera protectoare a creierului, nici melatonina asa ca la iei DEGEABA! Daca se puteau folosi substanțele acestea, nu se mai foloseau medicamentele gabaergice si eliberatorii sintetici de melatonina.
Rodiola aia ca si sunătoarea e apa de ploaie.
Mergi la un psihiatru dacă ai anxietate socială, depresie

| Furnicuta000 a răspuns:

Ceaiul de sunatoare si pastilele cu sunatoare (dar mai mult ceaiul) sunt bune pentru anxietate si depresie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am luat bicicletă. După 130 km de mers pe bicicletă uit și de stres, probleme și adorm instantaneu după atâția km de biciclit. laughing pastilele nu ajută cu nimic. Adică te ajută pe o parte, pe altă parte afectează ficatul sau poți avea alte afecțiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Xanax si seroxat pentru anxietate sociala dar numa medicu psihiatru ti le prescrie fara reteta nu poti sa le iei, dar vad ca sunt apa de ploaie, recomand psihoterapia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la medicul de familie si afla problema.Iar in cazul anxietatii sociale, consulta un psiholog sau iti recomand cartea,, the solution to social anxiety'' de pe amazon.Nu cauta suplimente sau leacuri babesti ci rezolva-ti probleme responsabil.

| christine99 a răspuns:

Ar fi bine sa iti gasesti sursa nelinistirii tale de una singura. Daca nu ai un defect in creier, problema e modul tau de a gandi, trebuie sa iti schimbi perceptia, parerile. Poti lua din plante extravelerianic si ceai de sunatoare, daca e ceva grav trebuie sa mergi la un doctor sa iti dea anxiolitice( e vara si vacanta deci nu cred ca e ceva asa grav). GABA e in creier, poti sa iei suplimentele alea dar nu stiu daca ajuta la ceva, eu am luat o data suplimente de floarea pasiunii si mi-a fost rau o seara intreaga. Mereu sa mergi la farmacie cu ceea ce vrei sa iei in minte, ca am observat ca se vand multe chestii care sunt apa de ploaie acum(homeopatia).

| lilith16 a răspuns:

Am probleme cu aceleasi chestii dar nu iau nimic.