| Justme111 a întrebat:

Ce as putea avea? Deci sa va explic. In fiecare zi, cand ma ridic din pat, ametesc, secunde bune nu vad decat negru in fata ochilor si pana imi revine imaginea la normal, am dureri imense de cap. Nu mi se intampla doar dimineata. Ideea e ca mai de mult stateam pe telefon si cand m-am ridicat din pat nu am ametit, dupa ce am baut apa, am ametit atat de groaznic incat nu mai eram constienta si am lesinat. Asta mi s-a intamplat si azi. Imi pierdeam constienta cand am reusit sa ajung in pat sa ma asez. Doar ca acum mi s-a intamplat cand m-am ridicat din pat, ca de obicei... acum ideea e ca am si tremurat minute bune dupa chesti asta, azi. O fi problema faptul ca stau foarte mult pe telefon?
Ps. Anemie nu am ca mi-am facut analizele. A iesit totul bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maria9931 a răspuns:

AAA...acum am citit mai bine..pai atunci ai lipsa de ceva, nu stiu...dar fa cum ti-am spus ca pe mine m-a ajutat si n-am mai avut ameteli asa de des de atunci si nici nu am mai lesinat (mda, si eu am lesinat de vreo 5 ori inainte sa fac asa).

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Este lipsa de glucoza in sange, din cauza ca te infometezi. Situatia se va agrava, din pacate.

| Justme111 explică (pentru minrest):

Nu ma infometez. Mananc chiar foarte mult.

| minrest a răspuns (pentru Justme111):

Ma bucur pentru tine ca nu te infometezi, oricum daca asta iti e conformatia si greutatea nu te poti ingrasa. Ideea e ca pe saracii astia care au tulburari de alimentatie sa ii ajutam, sau macar sa nu ii nenorocim de tot. Primus non nocere, spune principiul medical, in primul rand nu fa rau.

| sir sanjei a răspuns:

Astfel de efecte(ameteli, lesin) pot avea mai multe cauze.
De la o banala anemie pana la chestiuni mai coomplexe si mai periculoase.
Cel mai bine este sa mergi de urgenta la medic si sa nu cauti un diagnostic pe TPU.
Nu stiu starea ta generala, dar in general, odihna multa si stres cat mai putin ajuta pentru o stare mai buna, dar nu rezlva cauza problemelor!

| WolfYTB a răspuns:

Patesc si eu la fel.Din cand in cand maxim de 5 ori pe zi mi se intampla sa vad negru si sa ametesc.Continua pana ce ma pun jos si ispir adanc.Eu nu stau aproape deloc pe telefon si nici pe laptop decat o ora sau doua pe zi.O am de acum vreo 4 luni.I-am zis mamei si a zis:Ca stai prea mult pe telefon.Aha fix!

| Justme111 explică (pentru WolfYTB):

Eu patesc de ani buni asta.

| WolfYTB a răspuns (pentru Justme111):

Aha.Eu nu.Dar...curioziate cati ani ai? Eu am 11. A da si iti recomand ca dupa ce se intampla asta sa bei un pahar cu apa sau daca reusesti in timp ce se intampla

| Justme111 explică (pentru WolfYTB):

Am 16 ani.

| Maria9931 a răspuns:

Si eu patesc la fel. Sigur ai anemie ca si mine, adica lipsa de calciu. Si eu stau mult pe telefon...defapt,vara trecuta am stat NUMAI pe telefon toata ziua. Nu e grav sa ai anemie. Doctorita mea mi-a zis ca cel mai probabil e din cauza menstruatiei deoarece eu pierd o cantitate neobisnuit de mare de sange in timpul acela din luna, probabil si tie ti se intampla la fel. Chiar daca nu, uite ce poti face: dimineata, cand te trezesti si in general cand te ridici din pat, mai stai putin pe spate, ridica-te in fund cateva minute, DAR NU BRUSC si apoi te poti ridica din pat. Nu ai ce sa faci, asta e lipsa de calciu si fier..si..chestii din astea.