| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Ce idei de regim aveti pentru ingrasare?sau ce pot face sa ma ingras?am 17 ani, 1.75 inaltime si 55 de kg,credeti ca e destul de bine?

Pentru mine incepe sa devina deja o obsesie faptul ca sunt prea slaba...astept pareri :*.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu iti face probleme, esti foarte ok pentru varsta ta.In plus,nu vei ramane asa pentru totdeauna si vei mai lua in greutate,fara a face ceva anume,odata cu inaintarea in varsta. Daca-ti doresti neaparat sa mai pui cateva kg, ai putea face ceva modificari pentru asta, dar nu e nevoie.E foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.La micul dejun poti adauga si branza/cascaval si legume proaspete(rosii sau castraveti). Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chipsuri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate,nuci, alune, migdale sau fistic.Numai bine.

| Husicel a răspuns:

Nu vaaaaaai, la mine în clasă țiai face complexe că ești prea grasă, în general fetele care au peste 1, 70 la mine în cls au între 45-55 de kg