| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Ce idei de regim aveti pentru ingrasare?sau ce pot face sa ma ingras?am 1.75 si 55 de kg,credeti ca e destul de bine?
Pentru mine incepe sa devina deja o obsesie faptul ca sunt prea slaba...astept pareri :*.
Scuzati categoria dar am sesizat ca e cea mai raspandita.

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

E perfect ok, o să crești și corpul tău se va schimba de la sine, vei pune mai mult țesut gras pe sâni și pe fund și o să arăți mult mai bine decât dacă te-ai îngrășa acum printr-o alimentație nesănătoasă.

5 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Salut.
Indicele tău de masă corporală (greutatea supra pătratul înălțimii) este aproape 18, la limita inferioară a NORMALULUI. Câți ani ai? Corpul nostru se dezvoltă diferit la vârste diferite, pe măsură ce îmbătrânim metabolismul încetinește și noi creștem în greutate deși mâncăm așa cum mâncam întotdeauna.
Nu are rost să ții un regim de îngrășare. Trebuie doar să ai o alimentație normală, cu trei mese importante pe zi, dimineața, la amiază și seara, masa de seară mai mică și două gustări micuțe între mesele principale. Ideea e să mănânci normal, fructe legume, carne, oua, lapte, brânză. Nu trebuie să consumi alimente mai grase sau dulciuri în cantitate mai mare, trebuie doar să mănânci normal, dar la ore cât de cât fixe, să nu sari peste mese.
Greutatea ta este foarte ok, pentru sănătate este ok să ai un IMC cuprins între 18 și 25. Dacă ai sub 20 ani e normal să fie în jur de 18, majoritatea fetelor sunt mai slăbuțe. Oricum e mult mai greu să slăbești decât să mai pui ceva pe tine.

| isaana9087 a răspuns (pentru raspunz):

Am 17 ani happy

| raspunz a răspuns (pentru isaana9087):

E perfect ok, o să crești și corpul tău se va schimba de la sine, vei pune mai mult țesut gras pe sâni și pe fund și o să arăți mult mai bine decât dacă te-ai îngrășa acum printr-o alimentație nesănătoasă.

| Aurelian0709 a răspuns:

Parerea mea, este sa nu iei nimic ca sa te ingrasi. Te vei forma cu varsta. Daca iei ceva sa te ingrasi iti vei strica metabolismul si cine stie vei avea probleme toata viata cu greutatea.

| BeAmazing a răspuns:

Buna! Ti-am facut un test, indicelele masei tale corporale este Subponderal - adica esti prea slabb! Mai ingrasa-te si tu putinwinking!

| LoveItachi4Ever a răspuns:

Eu incerc sa slabesc si tu vrei sa te ingrasi?