| dellyt a întrebat:

Am 15 ani o inaltime de 1.75 m, o grutate de 55 kg, si as vrea sa ma ingras deoarece sunt cam slab...
Ma puteti ajuta cu un regim ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adiiiiii a răspuns:

In foarte multe cazuri este mult mai greu sa te ingrasi decat sa slabesti. Faci parte din grupa etcomorfilor cu masa musculara redusa, oase subtiri si lungi si cu strat adipos redus.Eu te sfatuiesc sa nu te apuci de shaorma sau fast-food sa bagi pana "dai peste" caci este in zadar.Nu faci altceva decat sa cresti glicemia si o sa te imbolnavesti.Nu lua "prafuri" din astea cu gust de rumegus deoarece in cazul tau proteinele sunt folosite doar pentru energie.Fa-ti un meniu foarte precis bogat in vitamine si minerale.Incearca sa consumi circa 3000-3500 de calorii pe zi si poti creste in timp la 4-5000.Alimentele de baza sa fie paine si pastele fainoase urmand fructele si legumele bogate in vitamine si carnea de porc si pestele.Fa sala de 3 ori pe saptamana urmand un antrenament cu greutati cat mai mari si repetari putine. Sper ca ti-am fost de folos.big grin

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Analize de sânge, o alimentație cât mai sănătoasă și practică un sport.
Pa, pa.

| dellyt explică (pentru Legiuitoarea):

Eu fac sport mergu cu bicicleta

| raducuu a răspuns:

Regimul este pentru a slabi. Iti recomand sa mananci mai mult, (daca vrei sa te ingrasi chiar bine mananca fast-food )big grin

| dellyt explică (pentru raducuu):

Eu mananc destul de mult dar tot nu ma ingras

| raducuu a răspuns:

Apropo : painea ingrasabig grin

| Liviu4you a răspuns:

Ca sa te ingrasi trebuie sa consumi alimente bogate in lipide cum ar fi:
1. Uleiuri vegetale din dieta (foloseste-le doar crude, in salate si nu la prajit!);

2. Unt (consuma rar si cantitati foarte mici);

3. Branza de vaci (este indicat sa fie consumata cu legume si verdeturi);
4. Cascaval (mai bine consuma-l ca si topping, nu ca aliment de baza);

5. Carnea de vita (doar fiarta sau la gratar);

6. Carnea de porc (mananca rar si prepar-o la gratar);

| Cristi594 a răspuns:

Saorma mare intre doua paini laughing

mananca cat te tine laughing

| lungumihai69 a răspuns:

Foloseşte proteine se vand in magazinele specializate şi sunt ff gustoase te vor ajuta sa iai kg in plus Testosteronul e de vina. Trebuie redus la jumatate,. probabil, sau inlocuit cu estrogeni!
Faceti sport, mancati regulat 3 mese si 2 gustari, manca sanatos. Evita stresul bafta slabutule