| 12345678o a întrebat:

Bună, ce poate semnifica fisurile anale, cu sângerări usoare de culoare roz înainte și după scaun, nu sunt prezente dureri, doar uneori mâncărimi, ce se desfășoară mai mult noaptea, cit la exterior atit și la interiorul anusului? Rog ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Din ce povestești pare a fi vorba mai mult de hemoroizi decât de fisură anală. Fisura anală săngerează de obicei mult mai abundent si cu sânge roșu. Și nu dă mâncărimi. Hemoroizii provoacă mâncărimi și nu prea săngerează sau foarte puțin (cum spui tu, roz) în fază incipientă.

| 12345678o explică (pentru Hammurabi):

Sângerarea se intampla deja de 4 luni, e posibil sa fie fisuri și totodată hemoroizi interni? Mâncărimile au început acum abia cateva zile... La exterior sunt niște dungi ca fisuri, acestea și provoacă durere și singerare...

Răspuns utilizator avertizat
| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Descrierea făcută de tine este pentru hemoroizi interni. Ai două variante: mergi la medic sau utilizezi un tratament naturist timp de trei luni.