| Anonim20000000 a întrebat:

Buna! Ce remedii pentru caderea parului recomandati? Am parul lung si la spalare cade cam mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ce inseamna cam mult? E subiectiv spus.Trebuie sa stii ca e absolut normal sa ne cada zilnic intre 50 si 100 de fire de par, in vederea regenerarii, stiind ca un scalp e acoperit de sute de mii de fire de par.E un ciclu, in timp ce unele cad altele cresc.Iar cand il speli stimulezi caderea firelor moarte deci nu este un motiv de ingrijorare, fiindca acestea oricum s-ar fi desprins de scalp. Daca totusi vrei o solutie in acest sens, iti recomand sa-ti faci o masca cu henna simpla, e hranitoare si ajuta contra caderii (cel putin eu asa am observat).

| StoicAnalysis a răspuns:

Spala-te cu sampoane naturale fara sulfati, sau alte chimicale.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ca fapt divers, nu exista sampon natural.In momentul in care ingredientele sunt amestecate, deja produsul nu mai poate fi numit natural, adica luat in stare bruta din natura, chiar daca el contine extracte de plante si alte cele.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru dullcat):

Dupa logica asta ar trebui sa ne spalam cu totii cu lesie ( apa cu cenusa ) sau cu ceai de urzici laughing. Ma refeream la modul ca samponul ala sa nu contina chestii chimice care ataca parul/scalpul daca este unul sensibil.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Evident, dar incercam sa atrag atentia asupra modului de exprimare.Asa cum zici si de chestii chimice.Toate sunt chimice, absolut tot ce este in jurul nostru.Mai ok spus este ingrediente chimice controversate sau toxice, fiindca altfel nu esti luat in serios.Been there, done that.laughing

| Ilovedinero a răspuns:

Șampoane cu usturoi anticadere a parului ai incercat? Sunt foarte ieftine prin Profi

| Feminista a răspuns (pentru Ilovedinero):

Ai mâncat amuzant?

| Ilovedinero a răspuns (pentru Feminista):

Tu zici care vrei "remedii".Ia un șampon anticadere a parului, sau nici din ala nu folosesti?

| Feminista a răspuns (pentru Ilovedinero):

Nu se înțeleg scrisul tău incorigibil, fă-ți un control

| Ilovedinero a răspuns (pentru Feminista):

Gandesti tu greu, nu am eu probleme cu scrisul. Daca aveam probleme cu scrisul nu ajungeam la facultate

| Feminista a răspuns (pentru Ilovedinero):

Mersul la facultate nu te face automat destept, mai ai de învățat destul de la viata tinere, pana atunci îți recomand să lași social media și sa îți trăiești viata

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Schimbi alimentația și scapi de stres. Va avea rezultate bune doar dacă nu există o cauză genetică a căderii părului.
Nu există tratament vindecător cu produse farmaceutice sau leacuri prostești.