| anonim_4396 a întrebat:

ce sa fac? Ma tot ingras pe zi ce trece, eu mânac sanatos si fac sport dar ma tot ingras, nu am nimic, nu am luat nici vitamine, mananc cateodata putin dulce ca imi scade glicemia, tin sa mentionezic ca am 12 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Sportul poti sa il faci oricand - dimineata, noaptea sau intre, DAR la minim 2 ore dupa de ai mancat!
Acum, cu privire la mancare, urmeaza urmatoarele sfaturi :

Trebuie sa manaci la ore fixe cu o marja de maxim o ora. si in fiecare zi sa mananci la acealesi ore. poti trece peste mese, dar nu le poti lua la alte ore decat la cele la care iti vei fixa masa. Evident ca mesele de dimineata vor avea mai multe calorii decat cele de la pranz, iar cele de seara vor fi foarte slabe in calorii.
Trebuie, de asemenea, sa bei multa apa :
1 cana (250 ml)fix dupa ce te trezesti; 1-2 cani de apa cu o ora inainte de micul dejun - asta doar daca poti; 1-2 cani de apa cu 20 de min inainte de pranz si cina; 100-200ml de apa dupa c e ai baut ceai/cafea. sucuri sau chestii acidulate nu bei. iar seara - sa bei 300-600 ml de apa cu 2 ore inainte de culcare. Daca nu poti atunci, incearca sa faci in asa fel incat in intervalul de 2 ore de dinainte de culcare si pana la culcare sa bei cantitatea de apa de care am zis mai sus, aia cu 300-600ml.
Trebuie sa iti obisnuiesti asa organismul si vei slabi. Eu am facut chestia asta si a functionat, spre uimirea mea happy

Multi recomanda dar nici macar ei nu au incercat ceea ce recomanda. Eu am incercat ceea ce ti-am spus mai sus si chiar functioneaza. Sportul poti sa il faci cand vrei tu : dimineata, la amiaz, seara, noaptea, etc - dar sa fie dupa min 2 ore de la ultima masa luata.

Daca si dupa 3 saptamanai dupa ce urmezi cu stricte lucrurile de mai sus tot te ingrasi, inseamna ca trebuie sa mergi la medic. in prima sapt sau max pana in a doua te vei ingrasa putin oricum, caci organismul tau va trece printr-o perioada de acomodare cu acest nou regim alimentar, dupa care se va reglementa

| Violleta2022 a răspuns:

Redu portiile de mancare, pentru ca manaci prea mult, daca te ingrasi!
Iar daca veri sa slabesti, renunta macar pentru cateva luni la dulciuri, ca numai diabeticii au probleme cu glicemia.

| Donsavas a răspuns:

Daca nu te hidratezi,se explica de ce. Mancarea prea multa(excesul caloric), fie ea si sanatoasa, ingrasa. Nu stiu la ce activitati sportive te referi sau cat faci si la ce intevale. Esti tanar, in crestere, ar trebui sa profiti cat se poate de sport si sa stai mai putin la calculator sau la orice altceva.

| TurkuNellu a răspuns:

Bea multe ceaiuri cu felii de lămâie.