| Alexandrainfinit a întrebat:

Ce se intampla daca ii intra apa in urechi unei pisici? Cand i-am facut baie i-am dat si pe la urechi, el si-a dat urechile intr-o parte dar totusi tot cred ca i-a intrat apa. Eu stiam ca nu e ok sa ii intre apa in urechi dar am vazut multe pisici care stateau in cada si aveau fata uda inclusiv urechile si am mai auzit ca e riscul doar sa raceasca dar acum mi-am schimbat parerea. Offf, acum parca miauna mult mai incet si parca e suparat. E grav? Imi este foarte frica sad

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nimic. O stergi usor cu discuri de bumbac pentru a-i elimina apa.
Sunt pisici care adora apa si altele nu, asa ca al tau e doar "suparat" ca l-ai imbaiat.

| RAY a răspuns:

Raceala e un virus,un virus nu se creaza asa din nimic sau daca ii intra apa in ureche, tie daca iti intra ce se intampla, toti care inoata sunt raciti, nu se intampla nimic nici tie nici pisici, la orl cand iti baga apa in ureche racesti? eu nu stiam ca nu e ok, e apa

| Violleta2022 a răspuns:

Poate face infectie!
Du-l la veterinar acum, pana nu urca infectia la cap si moare.
Iar pe viitor, nu mai spala pisica, ca ele se spala singure!

| alina2k18 a răspuns:

Nu se intampla mare lucru, doar daca avea deja o infectie la urechi nu ii facea prea bine apa.
Si eu ii fac baie motanului cam o data pe an si tot suparat e pana a doua ziwinking data viitoare spal-o doar pana la gat, pe fata ii dai asa cu prosopelul ud cand o bagi la stergere si la urechiuse nu umbli cu apa, o cureti cu servetele speciale pentru pisici sau dischete f putin umezite cu apa calda, usurel, ei sunt f sensibli la urechiuse.

| Adelinaa34628537 a răspuns:

Nu este bine să le intre apa în urechii deoarece fac otită, dar, dacă este prima dată când i-a intrat apă în urechii nu pățește nimic. Dar, dacă îi intră apă în urechii de mai multe ori atunci are șanse mari să facă otită. Fii mai atentă altă dată.