| Anonimă1666 a întrebat:

Ce se intampla daca nu dai tezele? Azi, am avut teza la matematica dar n-am putut merge.Maine o sa am la română si luni la geografie.Nu cred ca mai merg la scoala saptamana viitoare, deoarece ieri m-am operat +ca am luat oreion.Pot ramane corigenta? Si inca o intrebare..in cat timp trece oreionul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ai fost bolnavă, profesorii tăi vor înțelege. Îți poți încheia situația școlară, ori în ianuarie, ori în primele două săptămâni din semestrul al II-lea. Dacă susții lucrările scrise semestriale, nu vei rămâne cu situația neîncheiată. Te pregătești, le susții și vei fi în rând cu ceilalți colegi. Sănătate și note mari!

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fara teze poti ramane cu situatia neincheiata.Tu vei avea ocazia sa dai tezele in luna ianuarie.

Bula
| Bula a răspuns:

Doua lucruri trebuie sa faci inca de acum:
- suni la telefon dirigintele tau si-l anunti despre starea ta.
- trimiti prin parintii tai o adeverinta medicala din care reiese ca esti bolnava. Ulterior va trebui sa ceri de la medic si o motivare pentru intreaga perioada cat ai lipsit de la scoala.

Daca ai probleme medicale, atunci vei putea fi reprogramata cu tezele. Poti vorbi cu profesorii sa te ajute la pregatirea necesara.

| AFR81 a răspuns:

Va trebui sa stabilesti, de comun acord cu profesorii, data cand vei da tezele, pentru a recupera. Daca nu, vei ramane cu situatia neincheiata.

| Anonimă1666 explică (pentru AFR81):

O pot da in ianuarie? semestrul I se incheie in februarie

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, pe motive medicale nu te pot lasa corigenta, dar te vor pune sa dai teza cu prima ocazie cand mergi la scoala, singura, in prima banca, in timp ce ceilalti vor face ora in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O dai in Ianuarie, daca nu dai teza deloc esti repetent.

| YuriKa2000 a răspuns:

Well, ideea este că, dacă nu poți da acum tezele, nu-i bai.Le dai după vacanța următoare, și aia este, în fond sănătatea ta e la mijloc, e mult mai importantă decât niște hârtii cu exerciții.Stai liniștită că nu o să rămâi corigentă dacă nu dai tezele momentan.Profesorii o să te înțeleagă.
Însănătoșire grabnică!

| Basag_Alex_1990 a răspuns:

Cred ca o sa le dai separat si plus de asta semestrul 1 se va termina prin februarie