| anonimekid a întrebat:

Buna,ce se intampla la ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul în care eşti virgină, NU te examinează fizic/vaginal, ci, eventual, doar îţi palpează abdomenul ( zona pelvină/ovarele ).
Şi, dacă este necesar ( în funcţie de problema pe care o ai ) îţi va face o ecografie ovariană/pelvină...

În principiu, ginecologul ar TREBUI să te întrebe dacă eşti virgină ( sau nu ).
Totuşi, dacă nu te întreabă, atunci îi SPUI tu, dacă este cazul :)

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.cdt-babes.ro/articole/examen-ginecologic.php

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Iti rascoleste prin propria istorie, vede si consemneaza in ce batalii ai fost invinsa ( daca este cazul) si ce masuri trebuie luate, astfel incat insuccesele sa nu se mai repete. Un raspuns mai bun poate il primeai daca apelai la sectiune Sanatate.

| soare a răspuns:

Pai in primul ran iti va pune intrebari despre activitatea ta sexuala ciclu si igiena zonei apoi depinde de motivul prezentari

| tzus a răspuns:

1. scopul vizitei
2. intrebari despre viata sexuala
3.control ginecologic, daca este cazul
4. ecografie pelviana sau transvaginala, daca este cazul
5. recoltare de probe, daca e cazul
6. diagnostic, educatie pentru o buna igiena, tratament