| MCSOMI a întrebat:

Buna seara!
Nu am medic de familie,nu am consultat decat pe Google.
Se pare, in proportie de 90% ca am facut la 65 de ani varicela(am fost vaccinat in tinerete)
Tot corpul a fost invadat de basici,bubite,eruptii punctuale,care seara necesita scarpinat.
Partea proasta este ca nu da semne de vindecare nici dupa o luna de la aparitie si se intind si pe picioare
Multumesc anticipat pentru un sfat,tratament, indemn!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| MCSOMI explică (pentru doctorandus):

Ce are a face problema mea de sanatate cu variola maimutei?
Iti sugerez sa te potolesti in a debita ineptii!

| relian a răspuns:

Nu ai cum sa faci ce spui, aia este la copiii.La adulti se numeste Zona zoster, dar e altceva decat varicela ce spui.

La adulti, apare asa in diferite zone pe corp, te dor nitel, dar iti trece dupa o vreme, nu stiu daca te tine o luna.
Sfat, mergi la un doctor. Ai fost vaccinat in tinerete, spui tu, asa si ce are dea face vaccinarea cu prefectura?

Ce li se spuneau la oameni pe timpuri, erau basme laughing gata esti vaccinat ai scapat, ai scapat de ce anume?
E ca si cum ai spune am avut paduchi, am dat cu ceva i-am terminat, deacum toata viata n-o sa mai am paduchi, cam asa e chestia asta cu vacinarile.

Oamenii faceau vaccinuri aiurea laughing la fel fac si astazi tot aiurea, singurii beneficiar is cei care le fabrica, fac bani, prostimea plateste.

Vaccinul nu este nimic, asa spus mai pe romaneste laughing sau sa iti dau exemplu este un fel de venin de albina, sau de sarpe, care ajuns in organism, face ca sistemul imunitar sa dea un raspuns rapid, adica sistemul imunitar raspunde, producind mai multi anticorpi, atunci cand acea substanta a patruns in corp.

Imagineazati ca un venin, o substanta straina de corp, intra in sange, se amesteca cu singele, sentinelele din corpul nostru, vor nu vor, acel venin va da peste ele laughing si atunci se da alarma ca neau invadat extraterestrii, atunci sistemul fabrica anticropi multi.

Dar dupa max 3 luni, numarul de anticorpi vor reveni la normal.Tu doar in perioada aia, esti sa spun asa mai in alerta, sistemul imunitar poate deteca si elimina un eventual dusman mai rapid, sau chiar imediat cum intra in corp, pentru ca numarul lor este f mare, comparartiv cu atunci cand esti sanatos, nu esti invadat.

Asatea is vaccinurile.Tu ce gindesti ca ar fi aceste vaccinuri, asa dupa tine?
Corpul nostru este aparat de un sistem, de sistemul imunitar, deci ala lupta cu eventuali dusmani care patrund in organism.

Uite alte exemplu, dar total diferit, Antibioticele.Acestea ce sunt si cum functioneaza?
Antibioticul asa simplu vorbind este de fapt o otrava, o substanta chimica, care intra in circulatie, bacteriile straine, ciupercile straine care au intrat in noi, consuma fara sa stie, sau chiar de ar sti n-ar avea incotro, deci consuma aceste otravuri si crapa laughing

Deci antibioticele omoara direct agenti straini care intra in noi, ajuta deci direct sistemul imunitar. Ala omoara si el, dar cand is f multi dusmani, sistemul poate sa nu faca fata si atunci bagam antibiotice, care cum am spus omoara direct bacteria, ciuperca.

Pe de alta parte Vaccinurile is la fel substante chimice, otravuri, dar care nu omoara nimic laughing doar pacaleste sistemul imunitar ca in organism ar fi ceva agenti sraini, si asa sistemul asta fabrica f multi anticorpi crezind ca are dea face cu o invazie.

Odata fabricati, acei anticorpi au o durata de viata, dupa care mor, iar sistemul va produce dupa soldati, ca pe timp de pace, deci numar mic, pentru a nu incurca circulatia pe timp de pace.

In concluzie vaccinurile ce leai facut tu cand spui, is pistol cu apa laughing acea substanta a fost eliminata de atunci din organism.

Ce poti face? Daca te doare sa iei ceva medicatie de durere, iar pentru scarpinat, poti folosi crema Hidrocortizon 1%, te dai si nu te mai maninca.
Pt durere daca te doare si nu poti sta, vezi ce iti prescrie doctorul.Mai sunt si ceva medicamente care se spune ar ameliora, sau ar ajuta, asa ca e mai bun sa mergi la un doctor. Daca nu ai fost niciodata, ar cam fi timpul sa mergi.Chair de ai fost in tinerete sanatos, acum la anii tai, nu te baza ca in tinerete ai fost sanatos, pentru ca acum sistemele si organele slabesc, iar defectele se vor face resimtite, deci e bun asa o consultatie generala, nu strica.

| MCSOMI explică (pentru relian):

Te sfatuiesc sa incetezi cu gogoritele debitate!
Numai tampenii ai scris!
Nu-ti permit!

| relian a răspuns (pentru MCSOMI):

Timpenii spui tu amice.Mai esti si prost pe deasupra.Banui ca ai scris pe aici ca nu esti capabil sa cauti ceva informatii generale pe google, atit stii TPU, Facebook si birfe.

Cauta pe net de aia ai internet sa mai cauti, sa vezi, sa citesti.Cauta pe webisteuri medicale si vezi, ca la adulti nu exista ce spui tu, bine asta daca stii sa citesti, ori banui ca stii, problema ar fi de a intelege si ce citesti.

Mai mult ca sigur citesti dar nu stii ce, alta explicatie nui.Asta e, dar cel putin nu mai semnaliza, nu mai arata cit de tantalau esti.

Nu iti dau link ca dupa te fac si mai toromac decat esti laughing invata sa cauti singur, nu plati netu ala doar sa stai la birfa.

| MCSOMI explică (pentru relian):

Cum iti permiti derbedeu nenorocit sa ma jignesti?
Anti-vaccinist si adept al pamantului plat adept infocat!
Cum de iti permit administratorii sa bantui pe aici si sa arunci pe aici mizerii care frizeaza patologicul?
Te crezi buricul pamantului si inteligenta lumii, dobitocule?
Ti-am cerut eu ajutorul, lepra ordinara?
Nu te mai baga in seama cu mine!

| Madaxo97 a răspuns (pentru relian):

Vaccinul nu îți garantează ca nu mai faci boala respectivă, nicio companie care fabrică vaccinuri nu promite asta. Boala o faci, dar faci o formă mai ușoară si nu mai ai șanse sa mori cum se murea înainte pe capete înainte de inventarea vaccinului.

| relian a răspuns (pentru Madaxo97):

Iauzi, tot faci boala laughing e bun si asa rau. Doar ca vaccinurile nu-s pentru boli, is pentru daunatori, daca le putem spune asa.Deci o bacterie, ciuperca, este un agent patogen extern, este un animal din exterior, care intra inauntru si provoaca pagube.

Deci ala tot intra, dar o forma mai usoara, interesanta abordare. Deci intra sa spunem Virusuri, pentru ca aceste vaccinuri pentru aceste organisme is facute, aceste organisme imaginare numite virusuri.

Intra virusu lu peste prpajit si daca tu te-ai vaccinat ce anume se intampla?
Sa presupunem ca virusul ala stie ca tu te-ai vaccinat si ce spune : hai sa lasam sa intre la el un virus mai mititel sau ce? Ori un pui de virus laughing sa nul afecteze pe saracu om prea rau.

Ba tu esti nebun laughing
Tu nici nu stii cei aia boala, cei ala gindac, normal ca tot omu, le bagi pe toate in aceiasi oala.
Faptul ca "boala" sa generalizat si acum se spune boala la orice, asta este alta poveste, dar aceste vaccinuri nu se adreseaza unei boli, ci unui agent de asta carcalac laughing care de afara intra in noi.

Nu ai citit deloc cu atentie ce am spus, ce exemplu am dat sa inteleaga tot poporu.Un virus, bancterie, este ca un paduche, doar ca astea intra in noi. Dar tot dracu ala este, este un daunator, odata ce l-ai omorit, e dus pe copca, dar asta nu inseamna ca deacu nu mai intra altul si altadata.

Nu faci forma mai usoara, totul depinde cand o sentinela din organism da peste acel daunator, de aia tine chestia asta ce voi spuneti forma mai usoara.

Uite cum, sau ce se intampla mai exact. Cum am spus sistemul imunitar nu colcaie ca numar de indivizi, este daca vrei ca un oras la care politia asigura ordinea, patruleaza pe strazi, deci putini politisti, nu-s toti gramada in fiecare zi pe situatie. Imagineazati un politist orb care se plimba asa pe strazi si in oras intra tot asa orbeste un infractor laughing

Ce sanse sunt ca cei doi sa se tamponeze? Cam la fel se intampla si in organism cu aceste sentinele si anticorpi, ei patruleaza, daca cumva unu din ei da peste un virus, bacterie, imediat cum a si intrat, atunci tu nu mai simti nimic, nu mai faci boala ce spui deloc.

Daca anticorpii dau peste acel virus, bacterie, sa zicem peste cateva zile, deja ala incepe sa faca pagube, sa se inmulteasca, deci vei simti o forma mai usora cum spui tu.

Daca anticorpi someaza laughing ori norocul e de partea viruslui, atunci ala se inmulteste f mult si atunci ai o forma de boala mai grea sa-i zicem asa.
Dar si in cazul cand simti boala, sistemul imuitar e deja acolo calare pe situatie, se lupta cu aia sai elimine, nu te gindii ca doarme.

Cam asa functioneaza, zic eu organismul si cam asta se intampla cu aceste microorganisme si vaccinuri.
Vaccinu ce face de fapt? Cind este pericol mai mare de infectie, adica cand populatiile de microorganisme care se gasesc in jurul nostru is mari, atunci is sanse mai mari sa poti contacta ceva microrganism.

Dar sa faci vaccin ar trebui sa stii despre populatiile de microrganisme la ce nivele sunt. Hai ca de bacterii se stie, de ciuperci la fel, dar virusurile nu se vad, nu se stie macar de exista, desi asa se spune car exista, nu le putem creste, analiza.Deci nu stim daca sa zicem ele ar exista, ce nivel ar avea populatia lor la un mom dat.
Cind se imbolnavesc multi oamenii, atunci stim ca ceva se intampla, dar nu stim ce anume sau cea cauzat aparitia acestor imbolnaviri, de aia sa presupus ca ar fi vorba de un alt agent de asta patogen, f f f mic care ar exista si ar intra in noi. Pe asta se merge deocamdata, se observa numarul de persoane care se imbolnavesc, se stie cam ce rata este normala, si cand se vede ca deja numarul creste destul de mare, atunci se presupune ca populatia acelui agent patogen este mare, asa ca te vaccinezi.
Vaccinu ce face in corpul tau? Acel vaccin este cum am spus o substanta chimica la care sistemul tau imunitar raspunde, il vede ca pe ceva foarte periculos si da alarma sa se fabrice f multi anticorpi.

In felul asta tu ai in organism un numar f mare de anticorpi, care in cazul in care ar intra un agent de asta patogen, sansele sa dea peste el is f mari, deci il va depista mai rapid, si tu nu te vei mai imbolnavi.
Dar nu este o practica buna sa faci asta, mai ales daca in realitate nu ai contactat nimic.De ce? Facind des chestia asta, sistemul imunitar la un mom dat o sa te atace pe tine, iti va ataca oraganele tale, tesuturi etc o ia razna, pentru ca colcaie de anticorpi, aia incurca circulatia, o sa te simti nu bine, ametit si a sa mai departe.

Tu de ce crezi ca dupa o boala sau in timpul bolii sintem a sa slabi, ametiti, nu prea avem putere etc? Asa dupa tine de ce crezi ca te simti asa? Din cauza acelui agent patogen? Nici pomeneala laughing este din cauza ca organsimul, sistemele nu mai functioneaza la capacitate normala, din cauza cui? Din cauza sistemului iminiytar care ce face? Care incurca circulatia.Bine ca el cauta sa elimine pericolul, este ceva in regula, dar imn acelasi timp incurca circulatia, nu mai ajunge sufiecta mincare, oxigen si asa mai departe unde trebuie, de aia ne simtit mai slabi, mai ametit, asta in caz ca nu stiai asta.
Dupa ce pericolul a fost eliminat, anticorpi mor, se fabrica in continuare nr pe timp de pace, organismul revine la functionarea normala.
Este exact ce se intampla pe o autostrada cand este un accident.traficul devine f greu, toti se misca incet, de ce? Ca acolo is pompierii, politia, salvarea opriti, blocheaza linii, traficu deja incetineste, tu nu mai ajungi al timp la lucru, ala la scoala si etc.

Daca tu nu vezi un gindac, nu ai de unde stii cum actioneaza, ce face, cand face, daca nul poti izola, nul poti creste, nu ai cum stii cum sal distrugi, de aia unele boli apar mereu, pentru ca nu li se cunoaste exact cauza, doar se presupune ca de vina ar fi virusu X virusul Y bla bla vraja marii.

Mureau oamenii inainte de inventarea vaccinului, spui tu, mureau de ce anume?
Ia mai cauta, mai citeste si vezi din ce cauza mureau oamenii pe capete cand spui. Sa te scutesc eu, mureau de bacterii, bolile alea ce au decimat oamenii inainte, de bacterii erau provocate, iar vaccinu tau nu omoara bacterii, pentru asta sau inventat antibiotice, dar pe baza ca se cunoaste exact cu ce avem dea face.

Pe de alta parte ia gindeste, omenirea na disparut, suntem cita frrunza cita iarba laughing miliarde, colcaie planeta de oameni. Vaccinurile is scoase de cand? Eram cumva in pragu mortii toti si neau salvat vaccinurile?
Acu mii de ani erau vaccinuri? Nu erau f multi oamenii dar tot erau delade milioane, sau zeci de milioane laughing

O bacterie, ciuperca poate fi izola, vazuta, crescuta, inmultita si vazut cum functioneaza, asa sau facut aceste antibiotice, pe baza asta, nu pe hai sa dam cu zaru cum e cazul la virusuri.

Dar si in cazul asta te vaccinezi, ai mai multi anticorpi, acest vaccin este bun doar daca te-ai vaccinat inainte sa contactezi acel agent patogen.

Daca tu de exemplu contactezi deja agentu patogen si faci vaccin dupa ce te imbolnavesti, il faci de pomana laughing virusul daca e, deja este in tine, s-a inmultit deja face pagube, deja esti bolnav, deja sistemul tau imunitar stie si deja produce anticorpi la balamuc.

Acum de ce eu nu prea cred povestea asta cu vaccinurile si virusurile? Pt ca e ceva in neregula.
Intra un virus ce zic ei ok? Ala te imbolnaveste, asa si stemul imunitar ce face, sta si se uita? Daca sta si se uita, atunci in cazul cand faci vaccin nu ar face acelasi lucru sa stea si sa se uite?

Ceva nu se leaga, este poveste, cei care au spus chestiile astea nu mai stiu ce sa inventeze sa fie ca ei.
Faci vaccin, ala produce anticorpi multi, aia dau peste virus, il elimina.
Cam asta este procesul. Dar in momentul cand le spui, stai nitel, de ce nu se imflameaza ganglionii cand ai virusu ala? Atunci vin si o baga pe aia ca sistemul imunitar nu l-a vazut laughing ca virusii astia is nedetectati si de catre sistemul imunitar laughing iti dai sama ce balarii poate sa scoata.

Sistemul imunitar nu functioneaza pe baza de miros, de vaz, de auz, functioneaza doar pe baza de atingere.

Cum am spus, anticorpi si sentinelele lor se misca tot timpul in tot corpul nostru, da peste toate ce avem in sange, in celule, iar acesti anticorpi si sentinele stiu ce apartine de organism si ce nu.

In momentul cand ele se izbesc de ceva, instantaneu stie deja daca acel ceva face parte din organsim sau nu.

Ca urmare de ar fi virus si se izbeste de el, garantat la si halit cu tot cu fulgi, in fata unui anticorp nu fata fata decat f putin organisme.
Hai sa spunem ca anticorpii nu pot omori acel virus, dar da alarma, sistemul incepe sau asa ar trebuie sa fabrice la greu anticorpi, sa poata coplesi acel visru, ci cit mai multi anticopri cu atit fac fata mai bine corect?

Dar daca ar fi asa atunci ai simti cand ai virus ca se umfla ganglionii, acele fabrici de anticorpi, chestie ce nu se intampla cand de exemplu esti racit, cand ai gripa si alte boli genul asta, de ce?

Ei uite ca nu stiu nici aia care tot o baga pe aia cu virusurile.
Cam asa stau lucrurile, iar cu forma mai usoara ti-am explicat de ce faci forma mai usoara sau mai grava, ori deloc.

De aia compania care face vaccinuri nu-ti promite, pentru ca ei stiu f bine ce face acel vaccin, si ca durata lui tine doar 3 luni, dupa care organismul revine la numarul normal de anticorpi. Deci poti sa faci vaccin acum, trec 3 luni, nr de anticopri revine la normal, peste o saptamana poti contacta un agent de asta si deja esti bolnav cu tot cu vaccin laughing de aia eu zic cai pistol cu apa, vaccinu nu ataca direct acel agent, el se adreseaza sistemului imunitar, nu agentilor patogeni.

Pe cand un antibiotic omoara direct o bacterie, deci antibioticul intra in bacterie si aia crapa.
E o f mare diferenta.

| relian a răspuns (pentru MCSOMI):

Amice nu mai turba, atit poti atit dai din tine.Nu mai rugat nimic, nici eu pe tine, ai pus o intrebare public, asta daca stii ce inseamna public, daca nu iti desenez eu, pentru ca tu capabil nu prea esti, decat sa injuri.

Esti un tantalau, sa nu zic prostanac, tantalau team laudat sa stii.

Cind spui ceva, faci ceva afirmatii fa bine si da si ceva explicatii, asa de la tine macar, sa arati ca stii despre ce vorbesti.
Daca doar atit poti ce ai scris in mesajul asta, e clara, respiri aerul planetei de pomana, esti o cauza pierduta.

In loc sa multumesti celor care au raspuns, indiferent ce raspunde cineva, nu trebuie toti sa fie de acord cu timpeniile tale nu? Deci is unia care au alta parere decat ai tu, ca urmare aia tiau citit intrebarea, tiau mai si scris, asa ca tu ca un ticalos ce esti, ar trebuie sa le multumesti, nu sai injuri, ca nu is ei de acord cu rahatu tau.

Pai daca tu esti tantalau, tolomac, uite un alt compliment, vrei toti sa fie asa ca tine?
Cauta asa persoane, scriele in privat, acolo nu au cum intra indivizi ca mine sa nu fie de acord cu cacaturile tale.

Sa nu uiti sa imi multumesti pentru ca tiam facut complimnete, ca nu team facut prost, ti-am spus doar tantalau, cand de fapt tu esti praf, nu ai minte nici cit o cioara, pe pariu, te ia aia la orice laughing

| Madaxo97 a răspuns (pentru relian):

E total greșit sa compari păduchii, paraziți externi, cu cu un virus sau parazit intern, ce se întâmplă pe suprafeța corpului si in interior, sunt medii de viață total diferite pentru virusuri, ciuperci, boli, spune-le cum vrei, nu e același lucru un paduche cu un virus, proasta comparație. Am înțeles, ești antivaccinist, bravo tie, ma întreb, oare cand vei avea un copil, ce o sa faci? Il vei vaccina sau te riști sa il lași nevaccinat in această lume plină de viruși in care poți muri și de la o intepatura de țânțar sau albină?

| relian a răspuns (pentru Madaxo97):

Am dat exemplu de paduchi sa pricepi cum sta treaba, nu ca is la fel. Iara bacteria, ciuperca, virusul nu-s interni, is tot din afara corpului.
Daca am copil nul vaccinez, nu moare nimeni dinc e spui.
Te intreb inainte sute de ani, copii erau vaccinati? Aia cum de n-au murit? Cum de am ajuns sa fim miliarde? Mori de la o intepatura de albina?
Ma gindeamc a te duce mintea ceva mai mult dar se pare ca esti nu slab esti f slab.Nus antivaccinare, doar am aratat ces vaccinurile, fiecare face pana la urma ce vrea.
Asa ca nu-mi mai bat degetele sa le obosesc laughing ca nu prea am pentru cine

Răspuns utilizator avertizat
| timidu89 a răspuns:

Ai stat in casa 2 saptamani? Daca da, inseamna ca ai altceva.

| MCSOMI explică (pentru timidu89):

Nu am stat deeloc in casa, Nu am cum.

| Robert2526 a răspuns:

Niciun fel de eruptie cutanata nu tine o luna fara sa dea semne de vindecare. Daca era varicela/zona zoster, cam maxim 7 zile de evolutie plus 2-3 saptamani pana se vindeca complet. Daca ai 65 de ani, in care tinerete te-ai vaccinat si de ce? Intreb doar pentru ca vaccinul a aparut in anii 90, prin 98 in Ro. Cred ca doar faci pe desteptul happy Nu e amuzant happy

| Madaxo97 a răspuns:

Chiar trebuie sa va vadă un doctor, nu prea avem cum sa ne dam seama ce este daca nu avem nici poza sa stim cum arată erupția măcar. Ar putea fi orice, chiar si cancer de piele, nu poate decat un doctor sa va spună. O consultație la orice doctor de familie e 100 lei, daca nu sunteți asigurat, dacă aveți pensie e gratis, si nu trebuie sa plătiți pentru un consult nicăieri de fapt, daca sunteți pensionar

| Standt a răspuns:

Nu spune ca muncesti dar nu ai asigurare medicala. Cu sau fara medic de familie.
Pe deasupra, mai esti si inconstient. Iesi din casa ca sa infectezi si pe altii.
Indiferent ce ai, MERGI LA UN MEDIC! O consultatie (daca nu esti asigurat) nu e asa de scumpa sa nu-ti poti permite plata. E undeva in jur de 20 de lei daca au crescut preturile. Era mai mica cand am dus eu pe cineva. Sau mergi la urgente. Acolo nu ai nevoie de medic de familie.