| maria_8727 a întrebat:

ce stiti despre hipertiroidism. eu am fost diagnosticata cu aceasta boala si as vrea sa stiu mai multe.big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabriela a răspuns:

Se caracterizeaza prin excesul de hormoni tiroidieni. Se asociaza cu boala numita basedow. Simtome tremuraturile extremitatilor, tahicardie pierdere in greutate. Urmari, formarea gusei. Mergi la medic. se trateaza sau la nevoie se intervine chirurgical!

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Tasteaza pe Google numele bolii si primesti o bibliografie intreaga.Intra direct pe Sfatul medicului si ai acolo dictionar de termeni medicali.

| poesia a răspuns:

Aici gasesti tot ce te intereseaza.Multa sanatate!
http://www.sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/hipertiroidismul_866