| KassyKassy a întrebat:

Bună. Ce trebuie sa fac, căror instituții ar trebui sa ma adresez din domeniul Sănătății pentru a obține pe cale legală permisiunea de a deveni posibilă o interventie chirurgicala care se pare ca nu există în curricula medicala din România?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu o echipa de medici, care include un psihiatru. Si nu, faptul ca ramai surd in general nu vindeca de tinitus.

| johnnny123 a răspuns:

Este cumva vorba despre operația asta?

" în 3 Mai | KassyKassy a întrebat:
Exista operatie ca să nu mai auzi dacă ai o problema și auzul îți afectează sănătatea?"

În cazul ăsta, mă îndoiesc că cineva din lumea asta (nu numai din România) îți va face o operație pentru a te surzi. Aia nu e operație, este mutilare.

| Standt a răspuns:

Sa devii tu o interventie chirurgicala? Sau sa ti se faca?
Vezi la Casa de asigurari de sanatate. Exista un formular de completat pentru interventii in strainatate. Daca e justificata, daca nu se face in Romania, daca se aproba...
Nu stiu exact procedura. Am citit si eu pe la stiri.