| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema.

Am 15 ani si pot decalota capul penisului complet cu greu cand e in erectie, trebuie să repet 3-5 minute decalotarea ca să-l pot decalota complet. Iar acea "pieliță" este ca și cum ar fi prea multa, stă "încovoiată" sub "capul penisului". Cand îl decalotez, este ca si cum ar trebui să îmoi acea pieliță.

Este cumva fimoza? Daca da, cum o pot rezolva fara interventie chirurgicala? Am fobie de tot ce tine de doctor, operatii, injectii etc. Mi-e rusine sa le spun parintilor mei, exista vreo cale sa o rezolv singur? Din cate am auzit exista o crema care ma poate ajuta. Repet VREAU SA O REZOLV SINGUR!
Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, pare a fii fimoza.
Te sfatuiesc sa vezi de urgenta un medic urolog sau chirurg pentru a intervenii acum, cat inca mai ai 1 an la dispozitie sa-ti eliberezi cucul ca sa mai poate creste.
Se pare ca-i destul de seriaosa fimoza, daca te chinui atata sa-l decalotezi.
Din pacate, tie nu prea ti-a mai ramas timp sa incerci al rezolva, dupa cu spuneam, caesukl taicei si daca pui in balanta rusinea paritilor si a ramane pe viata cu masura asta de cuc, atunci este alegerea ta.
Nu uita: la 16 ani, penisul isi inceteaza cresterea!

| andreitgru a răspuns (pentru Violleta2022):

Si cum ar trebui sa le spun parintilor despre asta, mi e cam rusine, nu sunt genul care sa ma arat, sunt mai retras asa de fel

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreitgru):

Va trebuii sa lasi rusinea la o parte, ca nu ai timp de pierdut!
Ti-am explicat, la 16 ani se opreste cresterea cucului si cu cat ai acum, cu ala ramai pana la batarnete.
Oricum, nici sex nu vei putea avea niciodata, fiindca penisul intra in erectie spontana, nu se poate decalota.
Asadar, mai devreme sau mai atrziu tot la aceasta mica interventei ajungi. Practic se poate rezolva la orice clinica privata a unui UROLG sau CHIRURG, in 10 minute, cu tot cu anestezie facuta local, dupa care pleci acasa pe picioarele tale.
Te sfatuiesc sa-i spui tatalui tau ca ai nevoie de ajutorul lui, urgent.
Poti sa cauti intre timp un medic urolog in orasul tau sau un chirurg. Se poate chiar si la spital, daca nimeneresti cand nu sunt foarte aglomerati.

| Xpressurself a răspuns (pentru andreitgru):

Tata, ai timp sa virbim un minut? Uite, am inceput sa am erectii dimineata si ma doare putin cand se decaloteaza. Ma ajuti te rog sa vad daca e totul in regula?

| Xpressurself a răspuns:

Nu este fimoza, esti virgin. Fimiza este cand nu se poate decalita deloc deloc. Acea pielita dedesubt este "ata" si se rupe treptat, uneori ustura si sangereaza putin. E normal. Problema e cand este inflamat si doare la atingere, lucru care se intampla din lipsa de igiena.
Cat despre crestere nu fii ingrijorat, creste si dupa 20 de ani, nu te lua dupa altii. Important este sa faci sport si miscare regulat si va creste. La varsta ta sa ai curaj sa vorbesti cu fetele ca daca te temi atat sa vorbesti cu familia ta desore asta nu stiu cum o sa ai curaj sa faci primul pas cu o fata. Asa de capul tau? Fara sa te invete tata cum sa te porti si cum sa actionezi, fara sa iti spuna mama cum simt fetele si ce isi doresc. De la cine vrei sa inveti de pe internet, nici nu stii cu cine vorbesti. In fine faci cat te duce capul, asta e.