| TheDarkDragon a întrebat:

Buna, chiar acum o saptamana am fost la dentist deoarece aveam o carie la o masea si mi-a scos nervul.M-a programat pe 18 sa merg sa imi puna plomba si mi-a pus doar un pasament din acela, ca un fel de plomba doar ca nu e permanent.Azi dupa ce am mancat, mi-am dat seama ca lipseste ceva acolo.Eu ma gandesc ca ar fi cazut o bucata din pansament, dar credeti ca ar fi putut sa se rupa din masea o bucatica? Deoarece orice o fi cazut, e in margine, si eu imi amintesc ca pansamentul acela l-a pus in centrul maselei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu te doare stai linistit pana iti pune plomba finala, nu te mai stresa atat.

| Arthiom a răspuns:

Cel mai probabil ti-a curatat caria si ti-a pus ceva vata imbibata in antibiotic pentru a elimina infectia/caria ramasa in masea iar pansamentul acela era pus pentru a sigila maseaua frezata sa nu intre resturi alimentare inapoi. Nu mai manca in partea cu maseaua aia pana nu te duci sa iti puna plomba definitiva.

| Chubby2104 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta, dar panamentul a fost foarte bine îndesat și din această cauză nu a căzut. Dacă nu te doare e foarte bine. Cred că soluția (acea pastă) ce ti- a pus-o s-a întărit și din această cauză tu crezi că ceva ar lipsi. Nu te îngrijora.

| TheDarkDragon explică (pentru Chubby2104):

Nu am impresia ca lipseste, chiar lipseste.Si in oglinda daca ma uit pare ca lipseste o bucata din masea.

| Lostlyric a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Nu ti s-au rupt parti din masea. Pansamentul acela (un material ca de ghips) este foarte usor de dislocat. Si pansamentele astea sunt facute din diverse materiale. Niciunul nu a tinut la mine, toate s-au rupt inainte de a ajunge la urmatoarea sedinta la dentist.
Deci, nu te nelinisti. Mergi din nou la dentist ca sa-ti puna altul.

| moldo90 a răspuns:

Nu s-a rupt din dinte, stai linistit. Nici nu conteaza daca s-a rupt putin din plomba provizorie. De obicei, cariile astea profunde sunt de clasa a doua, adica, cuprind centrul dintelui si o margine. Doar ca atunci cand scoti nervul, recinstruiesti marginea respectiva si lasi numaibo cavitate centrala pentru acces, care se umple cu ciment provizoriu.