| reb18 a întrebat:

Bună, cine ma poate ajuta și pe mine cu săptămânile din sarcina 22 însemnă ca am împlinit 5 luni sa știu și eu cum merge ca medicul nu știe sa explice cum trebuie dacă ma puteți ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este simplu sa afli: inmultesti saptamanile cu 7 (nr. de zile a saptamanii) si rezulta 154 zile si apoi imparti rezultatul la 30, rezultand cca 5 luni, avand in vedere ca 2 sau 3 luni, dupa caz, sunt luni de 31 de zile.

| Violleta2022 a răspuns:

22 saptamani inseamna ca sunt 5 luni jumate de sarcina!
Daca fiecare luna are 4 saptamani si tu ai 22 :4= 5.5luni

De fapt, medicul stie foarte bine cum se calculeaza sarcina, doar tu nu stii si asta pentru ca nu esti atenta cand explica.

| reb18 explică (pentru Violleta2022):

Sunt atenta dar alți zic ca 22 însemnă ca abia am făcut 5 luni alte fete care sunt însărcinate de aia îți spun