| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma poate lamuri cum sa imi calculez perioada fertila, deoarece am ciclul neregulat.In luna februarie am pierdut o sarcina(de atunci e neregulat), in martie nu mi-a venit.In aprilie mi-a venit in 10 pana in 14, in mai mi-a venit in 28 pana in 2 iunie, in iunie nu am avut deloc(desi multe teste mi-au iesit negative si unul pozitiv) iar acum in iulie mi-a venit in 22.
Oricat incerc sa o calculez nu reusesc...
Poate cineva sa ma ajute?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Draga mea, nici medicul ginecolog nu iti poate calcula perioada fertila doar pe baza ultimelor menstre. Ar fi bine sa mergi la ginecolog si sa -ti prescrie anticonceptionale usoare care sa-ti regleze menstra. Oricum, dupa un avort, organismul are nevoie cel putin 6 luni ca sa-si revina, timp in care nu e indicat sa ramai gravida.

| alessia5158 a răspuns:

La tine, intervalul intre doua menstre este de 49 si 56 de zile!---foarte mare! ---asta inseamna ca ai o problema, numita oligo-spaniomenoree,care trebuie investigata si tratata daca doresti sa ai un bebeu! Cautarea/gasirea cauzelor olgo-spaniomenoreii implica un examamen clinic,ginecologic precum si examinari complementare(histerosalpingografie,dozari hormonale,frotiu vaginal, biopsie). Alipirea peretilor uterului dupa chiuretajul din februarie ar putea fi una dintre cauze dar, prin ivestigatiile pe care le vei face, specialistul poate descoperii si altele. Nu neglija si nu amana! Numai bine!

| danutza_2917 a răspuns:

Eu aveam un ciclu regulat si tot nu am reusit sa calculez perioada fertila, adica temperatura vaginala era constanta si doctorul mi-a zis ca nu stiu eu sa o masor. Atunci am schimbat doctorul si mi-a facut dozarile hormonale de unde a reiesit ca ovulatia era imediat dupa terminarea menstruatiei, si atunci am reusit sa raman insarcinata. Dupa urmatorul ciclu poti sa iti faci aceste analize de sange si vei afla si motivele ciclului neregulat si chiar si a pierderii sarcinii daca a fost o cauza hormonala. Sanatate si sa vina barza cat mai repede!

| DoctorulLove a răspuns:

Difera de la persoana la persoana. Parerea mea este ca cel mai bine intrebi un medic (medicul de famili sau ginecolog). Nu trebuie sa iti fie rusine.

| alessia_7383 a răspuns:

Sunt la farmacie teste pentru ovulatie...winking poate asa reusesti sa afli

| Crivi a răspuns:

Nu e mai simplu` sa mergi la un doctor?