| EMOtiva27 a întrebat:

Cred ca am nevoie de ochelari. Îmi puteti da un fel de... scenariu ca sa le spun parintilor sa mă duca la oftalmolog? Relatia mea cu ei este una destul de distanta, asa a fost mereu si asa va fi mereu. Ideea e ca ei oricum nu se asteapta sa am vreo problema cu vederea (chiar daca bunicii, bunicile, parintii si unchiul poarta ochelari). Acum un an si jumătate am facut un control la ochi, si mi s-a spus ca nu am nimic, si de atunci părerea lor este ca am o vedere perfecta, doar ca eu făcusem ochii mici si ma strambam in toate felurile ca sa vad literele pe care mi le-a arătat. Oricum, am impresia ca de atunci mi s-a stricat mai rau vederea...
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

"Dragii mei parinti doresc sa va spun ceva care ma apasa de multa vreme insa nu am avut curajul pana acum. Daca va ganditi ca sunt insarcinata, va puteti relaxa, nu este asta. Am doar probleme de vedere si as dori sa mergeti cu mine la un control oftalmologic." cu siguranta vor fi socati!

| Salontanul a răspuns (pentru WaterDrop):

rolling on the floor Frumos raspuns! Iti dau un "inteligent" la aprecieri. Oricum, nu te mai chinui. Intr-o intrebare a spus ca ar trebui sa mearga la psiholog. Intrebarea asta o pune pentru a 3-a oara. Probleme mari!

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Relatia distanta nu exclude grija pentru sanatatea ta.
Spune-le doar ca nu mai vezi foarte bine sa ca ar trebui sa faci un control.
Pe de alta parte, cand faci controlul, nu ajuta la nimic sa te strambi si sa simulezi ca vezi bine. Daca ai nevoie de ochelari, porti ochelari. Cred ca jumatate din populatia globului poarta ochelari si inca n-a murit nimeni din asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mama, tata sunt chioara.

| Rektsona a răspuns:

Mami si tati, tin sa mentionez ca am probleme cu vederea puteti sa ma duceti la oftalmolog? Apropo daca nu rezolvi rapid se poate agrava!

| EMOtiva27 explică:

Salonatul, in primul rând nu ti-am cerut sa iti bati joc de mine. Am si eu defectele mele, cum le ai si tu pe ale tale.Defectul meu este ca nu pot sa le spun parintilor mei pre multe. Asa sunt de când mă stiu! In al doilea rând, daca ai fi citit întrebarea cu psihologul ai fi văzut ca nu are nicio legătură cu asta. In al treilea rând, daca nu ai ce face mai bine iti bati joc de altcineva, nu de mine pentru ca nu stii prin ce am trecut eu, nu ma cunosti si nici măcar nu ai fost in stare sa îmi răspunzi la ce te-am întrebat. Tie ti-ar fi plăcut sa iti răspundă cineva asa? Tu iti dai seama ca poate eu sufăr? Mda... nu prea cred... Nu iti spun cu răutate sau cu ura, dar iti spun pentru ca poate nimeresti încă una/ unul ca mine si poate nu reactioneaza prea bine.
Sunt serios, buna idee...
Va multumesc pentru răspunsuri la toti!