| Dilaa98 a întrebat:

Ce sfaturi imi dati pentru a-mi pastra mereu vederea perfecta si pentru a nu purta niciodata ochelari? Ofer fundita :*

Răspuns Câştigător
| CatixMango a răspuns:

Eu port ochelari si gandesti foarte bine cand spui ca vrei sa-ti pastrezi vederea perfecta pentru ca eu una urasc ochelarii si trag de parinti sa imi cumpere lentile de contact. Cred ca stii deja ca statul pe calculator si televizorul le fac rau ochilor ei ideea e ca mai rau iti face statul pe net pe telefon pentru ca ecranul este mai mic si trebuie sa te concentrezi, cand scrii nu sta cu capul foarte aproape la fel cand citesti si de asemenea nu citii pe intuneric. Mai sunt si morcovii care banuiesc ca stii ca ajuta la vedere pentru ca au vitamina a dar daca te duci la oftalmolog el o sa iti spuna despre afine ca sunt foarte bune. Eu momentan iau suplimente pe baza de afine casa nu imi creasca dioptriile pentru ca acum nu este sezonul afinelor insa tie pentru ca nu ai probleme cu vederea iti recomand sa nu iei pastile cu afine ci sa le consumi in stare naturala, in dulceata, sau din suc de ex Happy day de la Rauch contine afine... momentan este singurul suc natural cu afine pe care il stiu. De asemenea poti lua si cavit cu luteina care il poti lua chiar daca nu porti ochelariwinking Funda love struck?

| Dilaa98 explică (pentru CatixMango):

Multumesc mult! :*

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Evită să stai cu orele în faţa televizorului, a calculatorului, creşte consumul de morcovi, fructe, legume proaspete.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| kiduţa18 a răspuns:

Nu sta mult la calculator/televizor, mănâncă multe fructe şi legume, dormi mult.

| ade291 a răspuns:

In primul rand, nu trebuie sa stai cu orele in fata calculatorului sau televizorului.

| rianarebeka a răspuns:

Evita contactul de aproape cu ecranul caluclatorului, telefonului si televizorului! Nu sta mai mult de 30 de minute in fata fiecaruia! Citeste si mananca cat mai multi morcovi in special legume si fructe!

| wezoNe a răspuns:

In primul rand trebuie sa duci o viata sanatoasa si activa, ca ai multe activitati in aer liber, sa te odihnesti si sa nu petreci asa mult timp aproape de monitoare/televizoare. Daca totusi nu ai de ales si trebuie sa lucrezi cu calculatoarele ai putea sa stai mai departe de el circa 50 cm.

| SanelaBella a răspuns:

Arunca-ti calculatorul, nu sta in fata televizorului mai mult de 10 min, mananca morcovi, fa vizite regulate la oftalmolog, nu plange pentru ca iti distrugi retina. Cam atat:*

| Albertisimo12 a răspuns:

Mananca morcovihappy