| metalhead999 a întrebat:

Cred ca am tras curent deoarece ma doare capul, urechea stanga si maseaua. Am luat Paracetamol, Nurofen, Influ Bene, Antinevralgic si e cam inutil. Adica imi trece durerea relativ pe o perioada scurta de timp. As putea face altceva sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aceste dureri se datorează faptului că "te-a tras curentul", atunci poţi încerca următorul remediu "casnic" :

Cumperi un pachet de ţigări cu filtru ( mai ieftine ), aprinzi o ţigară şi o pui într-o ureche ( să fumeze urechea singură ), timp în care ţi vată în cealaltă ureche, iar la urechea în care arde ţigarea trebuie să ţi "adunat" lobul urechii pe lângă ţigară ( ca să nu tragă aer "fals" ).

După ce se termină de fumat ţigara din urechea respectivă pui altă ţigară în cealaltă ureche şi pe prima o acoperi cu vată, apoi refaci acelaşi "ritual".

După care refaci "operaţia" la urechea iniţială,..., în total "fumezi" cam 3 ţigări într-o ureche.

Este indicat că să te ajute cineva când faci acest "tratament", în sensul că cineva trebuie să supravegheze scrumul din vârful ţigării şi pe măsură ce este mai mult să-l scuture uşor pe o scrumieră ( ca să nu-ţi cadă pe haine ).

Dacă în următoarea zi mai ai dureri de urechi/dinţi, atunci mai REIEI "tratamentul" încă o dată.

Refaci "tratamentul" cam la 2 luni!

În timp, este indicat să-ţi REPARI dantura.
Totuşi, ar fi INDICAT şi un control de specialitate la medicul ORL-ist ( să nu fie vorba de otită, sau altă afecţiune ).

Toate cele bune!

| Peridava a răspuns:

Ai luat un coctail inutil pentru durerile tale dar bun destructiv pentru ficat.
Mergi la medic.

| vladeusebiu a răspuns:

Ai putea sa mergi la doctor sa te consulte eventual un tratament cu antibiotice, ceva netratat la timp o sa fie mai grav mai tarziu.