| anonim_4396 a întrebat:

cu 4 luni in urma am nascut prin cezariana. Acum din greaseala, nici nu stiu cum, din nou am ramas insarcinata, ce probleme pot sa am cind burta incepe sa creasca? ce pot sa fac acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Consulta un ginecolog sau doctorul care ti-a facut cezariana.nu e normal dupa asa scurt timp sa ai alt bebe, poate dupa 1-2 anihee heedar poate ai noroc sa te vindeci mai repede si sa nu renunti la sarcina vezi ce zice ginecologul. oricum sa-ti traiasca bebele pe care il ai si daca vei mai avea sa fie sanatosilove struckpup

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

S-ar putea sa stai mai toata sarina in apt si sa fie nevoie de cezariana inainte de termen. Asta este, inconstienta ta poate sa te coste sanatatea sau chiar viata copilasului.

| string a răspuns:

Sa mergi urgent la ginecolog sa-ti explice pe viu ce si cum. Lasa netul si du-te la doctor.

| matchpoint a răspuns:

Salut, depinde de cat de repede se regenereaza organismul.
Vorbeste cu ginecologul tau. El te va statui ce e de facut. Multa sanatate.

| deeea28 a răspuns:

Consulta un doctor de urgenta si vezi ce-i de facut. Dupa cezariana stiu ca trebuie sa stai 2 ani pana faci alt bebe. Nu zic ei degeaba 2 ani. Deci nu mai sta, mergi la doctor, poate chiar te vor pune sa faci avort, si in situatia data nu prea ai ce face. Fi si tu mai precauta, nu-i de joaca cu asa ceva.

| AldanaBlue a răspuns:

Se recomanda sa astepti 2 ani. Mergi cat poti tu de repede la ginecologul tau, sau altul si te va indruma in continuare.

| carla2009carla a răspuns:

MERGI la doctorul cu care ai nascut si explica-i situatia este cel mai in masura sa te sfatuiasca in problema ta, daca poti sau nu sa pastrezi sarcina, ce riscuri poti avea, ce riscuri poti sa ai nu trebuie sa ai nici o jena pentru ca se poate intampla oricui chiar si cu contraceptive.sa-ti traiasca bebelusi! curaj.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este bine, organismul n-a reusit sa se adapteze inca si ranile sunt proaspete, este posibil sa se desfaca tesuturile pe locul taieturilor, de ce iti trebuie asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
După sarcină dusă la capăt printr-o cezariană, organismul se reface în 2 ani de zile. În acest interval de timp nu este binevenită o altă sarcină. La tine este şi mai rău că nu a trecut nici măcar un an de la naştere.
Cum ai rămas din greşeală? Un prezervativ bun şi un spermicid (contraceptiv local extern, gama Pharmatex) asigură protecţie de 99, 9%. Tind să cred că aţi folosit metoda coitului întrerupt, protecţie sub 50%, te mai miră acum?
Consultă medicul ginecolog pentru mai multe detalii privitor la ce este de făcut, este sănătatea ta şi a bebeluşului în joc.
Pe viitor fi mult mai vigilentă.
Pa, pa.

| Adela_9686 a răspuns:

Nu stiu ce ar trebui facut, cel mai bine ar fi sa te consulte un doctor