| Androny321 a întrebat:

Sotia a nascut prin cezariana exact 2 luni in urma. Ieri a avut dureri de cap si ii venea sa verse. Copilul il alapteaza permanent. E posibil sa fi ramas insarcinata iar? Am avut relatii ultima data cu 2 saptamani in urma. Ne-am protejat cu prezervativ dar nu din primele minute. Care sunt sansele sa ramas insarcinata?

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu are toate sansele sa ramana gravida, fiindca nimeni nu stie cand are ovulatia si perioada fertila, din cauza dereglarilor hormonale, fiindca este inca in perioada de ajustare hormonala dupa nastere.

Sa faca un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima penetrare sexuala!

Folosirea prezervativului se face DINAINTE de a intra vaginal, ca altfel este inutila, fiindca poate exista sperma pe teava de la o ejacularea natreioara, picatura care se scurge deja in vagin la prima pentretrare vaginala.

| Lioana a răspuns:

O femeie care a nascut nu are voie cel putin 6 luni dupa nastere sa ramana din nou insarcinata. E normal sa foloseasca prezervativ in casatorie, mai ales in aceasta situatie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lioana):

Iarta-ma dar trebuie sa te contrazic!
Prietena mea a ramas insarcinata la exact 3 luni dupa ce nascuse primul copilas.
A avut gemeni de data asta, asa ca, a nascut si gemenii in aceeasi luna in care se nascuse primul copilas.
Aparent multe femei nu au ciclul menstrual si nu pot ramane gravide in perioada cand alapteaza. si ea acrezut la fel si alaptand nu s-a protejat... asa a aflat ca este din nou gravida.

| Lioana a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru Violetta2022:
Nu am spus ca nu poate sa ramana gravida. Am spus ca nu e voie. Adica nu e recomandat de doctori. Mie doctorul asa mi-a spus dupa ce am nascut: sa nu raman insarcinata cel putin 6 luni.
Daca prietena ta a facut asta nu inseamna ca a fost bine pentru sanatatea ei. S-a expus la niste riscuri. Stiu ca sunt femei care nasc copii unul dupa altul si nu au nimic insa pentru altele poate fi fatal.
Nu poti spune ca e eronat ceva spus de doctori. Fii mai atenta la detalii!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lioana):

In occident nu-ti spune nici un medic ca nu-i recomandat sa faci copii unul dupa altul, dimptriva, ei te sustin asa cum vrei tu! Singurul lor sfat este sa nu ai sex in prima luna dupa ce nasti, ca organele tale interne sa revina la normal, cat de cat.
Aici multe femei care se marita in prag de 35-40 de ani ajung sa se grabeasca sa faca 3-4 copii, unul dupa altul.
Noi venim de la scoala veche romaneasca, unde am fost educate sa avem copii la 1 an distanta, ca sa-i dam timp corpului nostru sa se refaca si sa sa poata duce o alta sarcina.
Din pacate, in ziua de azi nu mai face nimeni educatie sexuala, sau da sfaturi de acest fel, existand informatie buna si valida pe site-urile medicale, dar si multe pe forumuri unde anumiti copii raspandesc informatie care le place lor, dupa mintea lor, fara sa fie reala sau corecta.

| Lioana a răspuns:

Greturile si durerile de cap nu apar ca simptom de sarcina, dupa numai 2 saptamani. E prea devreme. Nu cred ca sotia ta e gravida daca ai folosit prezervativ si in acele minute anterioare nu ai scapat nimic.
E alta problema de sănătate.

| Lioana a răspuns:

E cea mai buna solutie. Cred eu.

| Goete a răspuns:

De unde stii tu, Desteptule, ca nu vrea un fratior/surioara pentru a fi cat mai apropiati in varsta?

| Goete a răspuns:

"Bre Desteptule"
Si de unde rezulta din intrebsres lui ca el nu vrea inca un copil?
Ca s-au protejat, ca sotia a vrut protejat poate fi la fel, nu?
Limitat mai esti in "desteptaciunea" ta

| AliGab a răspuns:

Greturile si durerile de cap pot fi frecvente in timpul alaptarii datorita volumului mare de hormoni antrenati in aceasta perioada. Acest lucru nu inseamna ca ea nu poate avea ovulatie, in ciuda faptului ca nu are mentruatie. Deci, da, poate ramane insarcinata si la un interval relativ scurt dupa nastere.

| iulia0514 a răspuns:

Mereu exista riscul unei sarcini, dar nu cred ca soția ta e însărcinată! Totuși ar trebui să meargă la medic

| Dandinelle a răspuns:

Sansele sunt mici dar sunt. Desi alapteaza exista sanse de a ramane insarcinata. Apropo exista si anticonceptionale pentru femei care alapteaza. Sa mearga totusi la medicul ei de familie pentru un consult. Poate are si lipsa de minerale.

| Androny321 explică:

Daca nu cunosti nici nu mai scrie aici. Femeile nu trebuie sa ramina insarcinate mai degraba de 1 an de la prima nastere de aia si folosesc prezervativul desteptule.

| Androny321 explică:

Si eu stiu destui care nu folosesc dar au ramas insarcinate

| Androny321 explică:

Asta stiu toti ca nu e singura solutie. Crede-ma ca stiu mai bine toate metodele decat tine geniule

| Androny321 explică:

N-are rost sati mai explic ceva ca oricum esti timpit cu totul