| SSis a întrebat:

Buna cum asi putea sa scap de o carie din mijlocul dintilor din fata am o gaurastraight face intre si inca vreo 2-3 carii mi-e frica sa merg la dentistcrying ma puteti ajuta? in special cu problema din mijlocul dintilor din fatahappy mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ti se va face anestezie locala daca ceri asta, e dreptul tau. Nu vei simti nimic in timpul manevrelor iar la sfarsit vei spune " Doamne, de ce nu am venit mai repede?"

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Numai mergând la dentist poţi rezolva. Şi stai liniştită că nu mănâncă oameni laughing.

| kr.mdy a răspuns:

Trebuie sa iti iei inima in dinti sa mergi la stomatolog sa iti repari dintii, alta solutie nu e, numai dr face anestezie si nu te va durea.

| m4them4tic a răspuns:

Si eu am o carie pe incisivi, insa nu e gaura(inca) asa ca luni la 1 juma' sunt programat la stomatolog :s, imi e frica, am dentofobie, dar sper sa fie bine. Daca ma doare, a doua oara cand ma duc o sa ma "anesteziez" cu 100 de tarie si gatabig grin

| klaudiu2009 a răspuns:

Asa am avut si eu carie la dinti din fata la 12 ani... mi-a fost frica degeaba ca nu te mananca nimeni... mai stai tu asa cu ele sa vezi pe urma ca e mai grav. du-te acum pana nu s eagraveaza

| lexy22 a răspuns:

mergi la dentist! eu am 9 ani si ieri mi-a scos o masea cu clestele! dar pentru o carie poate sa iti puna plomba.si lasa! si eu am 9 cariilaughing

| EmpireStateOfMind a răspuns:

Daca nu mergi la un medic dentist nu vei putea sa scapi de carii si o sa inceapa sa te doara sau sa faci anumite infectii.eu zic sa mergi la dentist decat sa astepti sa patesti altceva ...nici mie nu-mi place la dentist dar stiu ca nu am de ales sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la urma tot la dentist ajungi, am avut si eu asa, si cum am fost fricoasa ca tine, era cat pe ce sa pierd dintii! asa ca mi-am facut curaj si m-am dus si mi-a refacut dantura, ii spui medicului stomatolog ca iti este frica si va lucra mai atent, si nu doare sa stii, ma temeam degeaba! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul moment in care mi-e frica de dentist e cand imi spune nota de plata happy
Dar cu siguranta merita banii. Sanatatea dintilor e esentiala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dutee la dentist daca nu vrei sa ramai stirba ca din cauza cariilor pot sati cada dintii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nus trebuie sa te duci neaparat la dentist dar si mie mi-e frica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica, daca ramai in fata fara dinti e mai bine?
nu simti nimic.succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai la medic draga, eu cu aceiasi problema.de azi am inceput procedura, e foarte dureros dar e frumos dupa asta

| KlaudyaAddha a răspuns:

Solutia este medicul dentist. Daca vrei, cere-i sa-ti faca anestezie locala.

| AdZi a răspuns:

Auziti cum pot scapa si eu de o carie mica?

| TheAndrew1987 a răspuns:

Si mie imi este frica si am o carie destul de mare la masea dar va trebuie sa ma duc crying iti urez sa faci la fel si sa te duci la dentist big grin si spala-te pe dinti dupa fiecare masa astfel nu va mai trebuie sa vizitezi dentistul foarte des big grin SUCCES!

| predescu a răspuns:

Eu te-asi sfatui sa te duci pentru ca s-ar putea agreva si va fi mai rau si in acel moment trebuie sa te duci neaparat la dentist asa ca sfatul meu este sa te duci de acum sa vezi dentistul si sa iti rezolvi problema cu cariile si cel mai bun lucru pe care poti sa il faci pentru a reusi este sa reduci excesul de zahar cand ai pofta de ceva dulce bea apa o sa vezi ca o sa fie mai bine happy

| andr33a_6601 a răspuns:

Hey! Draga crying pe 10 august merg sa imi skoata o masea de jos :-ss ca am cariecrying(( daca ma doare cand mi-a skoate ii bag cleshtele pe gat laughing

| Criss_Dany_1995 a răspuns:

Se pare ca voi muri repede