| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi conving prietena sa nu mai fumeze? Aseara am fost la o zi de nastere si era o fata care fuma.....si cica "i-a facut pofta". Eu nu pot sa suport, ma simt ca si cum nu as fi in stare sa am grija de o prietena. Va rog, fara sfaturi gen: "Spune-i ca nu ii face bine, ca ii distruge viata" pentru am incercat si eu si de fiecare data zice"Si ce, e viata mea". sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ionutzking a răspuns:

N-ai sa poti, trebuie sa vrea de buna voie si nesilit de nimeni.
Te lasi cand te lasi. eu m-am lasat fara vreun motiv anume si fara influente!

Si eu cunosc oameni cu probleme la plamani
and stuff care nu se lasa de fumat. nu exista nici o metoda de a te lasa (in afara vointei) si nici de a convinge pe cineva.
-Un exemplu bun ar fi chiar mama mea care fumeaza de la 16 ani iar acum are 42.
-Tatal meu a reusit sa se lase cu vointa: A spus ca de cat sa dea bani pe tigari mai bine ii investeste in alt ceva si chiar asa a si facutwinking
-O alta metoda ar fi niste pastile care le-am luat si eu acum 2 ani si reusisem sa ma las. M-am apucat din nou din suparari, stres si alte necazuri.Acele pastile is ffff bune si au un gust insuportabil dar apoi dupa ce incerci sa tragi un fum ti se face un gust neplacut in gura.

Sper ca ti-am fost de folos happy

11 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Nu ai cum sa o determini sa se lase de fumat.
Nu ti-as recomanda sa o ameninti cu despartirea. S-ar putea sa aleaga sa se desparta de tine pe motiv ca nu o accepti asa cum e.
Sunt alte chestii ce ar putea sa ii faca mult mai mult rau decat tigarile.De alea trebuie sa o protejezi
bafta :*

| oz a răspuns:

Iti spun sincer, daca vrea sa fumeze nu poti face nimic sa o "intorci". Eventual ii spui ca nu e bine... dar daca nu inceteaza...este foarte posibil, daca o "stresezi" cu fumatul, sa strici realtia dintre voi.

| DeeaPustoaica a răspuns:

Salut. Sa incerce remedii naturale etc. O tigara electronica poate fii solutia. Spune`i sa incerce sau o sa isi scurteze viata foarte mult..."e viata mea" si ce? Nu inseamna ca ne putem arunca de la etajul 5 si sa spunem "e viata mea si fac ce vreau cu ea" asta e o prostie.

| cioko19 a răspuns:

Buna!

Nu o poti convinge.

Daca ea va dori, se va lasa de fumat.
Ce sa-i faci? Nu putem influenta oamenii.
Oricum, ea sigur stie ca nu e bine ceea ce face, este decizia ei.

O zi buna!

| Mixed a răspuns:

Buna Dada... poate ca prietena ta ...se simte mai sigura pe ea cu o tigara in mana ...nu stiu ce sa zic ...ar trebui sa ii explici ca ii vrei binele...
ai putea incerca chiar so ameninti cu despartirea...happy sa vezi ca te alege pe tine...
Si eu fumez...si fostul prieten incerca sa ma faca sa ma las .mereu am tinut-o pe a mea...desi stiu ca nu e bine sa fumezi...
bafta :* sper sa o convingibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ce simti ca si eu am avut o prietena care fuma si nu suportam deloc. Mai ales atunci cand o sarutam, ca simteam acea aroma de tigara si nu m-am simtit rusinat sa-i spun ca daca nu se spala pe dinti sau nu ia o bomboana mentolata nu o sa ma sarut cu ea. Dar nu prea ai ce face daca ea nu vrea sa se lase de fumat, decat sa-ti faci o prietena nefumatoare, dar rar gasesti o fata care sa nu fumeze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oameni buni, ce despartire? Sunt fata! Ma refeream pur si simplu la o prietena, colega. Nu se vede in nick? Scris clar DADA, care vine de la Andrada! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Sh eu fumez de la 15 ani sh jumatate, acum am 21 si am fumat pana acum 8 luni. Au incercat toti prietenii sa ma ajute sa ma las, dar eu nu ma lasam deloc. Pana intr-o zi cand iubitul meu mi-a zis ca ori ma las de fumat ori il pierd pe el. Il iubeam ffff mult. Ii promosesem ca m-am lasat, dar eu fumam incontinuare. Intro seara m-a prins cu tigarea si m-a parasit. Atunci am realizat ca nu trebuie sa mai fumez. Daca prietena ta are iubit incerca tu si vb cu el si zii sa ii zica ca o va parasi daca nu lasa tigarile(asta in cazul in care el nu fumeaza). Daca nu reuseste nici asa, incerca tu sau un alt prieten sa stati tot timpul in preajma ei, si cand o vedeti cu tigarea sa eu luati. Daca nu cauta pe net sfaturi despre cum te poti lasa de fumat. Sunt ffff multe. Am incercat si eu si 89% au fost folositoare. Ai ei stiu ca ea fumeaza? Daca ai ei nu stiu vb uh cu ei si spune-le sa nu ii mai dea bani de buzunar. Sau sa nu ii mai dea voie afara.Cu atat te-am putut ajuta. Succes1 Sper sa isi dea seama ca nu ii fac bine tigarile! Papa

| Mechno a răspuns:

Cum adica sa ii ia tigarea din gura sau sa vorbeasca cu ai ei sa nu ii mai dea bani de buzunar? Cu asta nu faci decat sa o indepartezi.Cu faptul ca o stresezi incontinuu sa se lase nu faci decat sa o distantezi d tine.si eu am avut o prietena care imi facea asa.si nu am mai suportat'o si i'am spus sa ma lase in pace. O sa se lase de fumat NUMA DACA VREA. Stiu ca ii vrei binele, dar trebuie sa o accepti asa cum e. Tu ii dai sfaturi, ii zici ca nu e bine, iti faci datoria de prietena... dar cand e vorba de un prieten, nici nu ai voie sa te gandesti sa il schimbi. Oare defectul cu fumatul anuleaza toate lucrurile pe care le aveti in comun? Anuleaza toate momentele frumoase sau urate petrecute impreuna? Un simplu defect ca acesta va poate strica prietenia?

| madalinwtza a răspuns:

Sall dada st multe lucruri de care ar trebui sa tina contul.mai ales daca ea tine la tine si nu vrea sa te piarda. ii sp in fata cum ai mai facut dar de data asta rii mult mai serios si sp k nu mai suporti asta si sa aleaga intre tine si tigarii si daca tine la tine q adevarat va lasa tigarile dar daca nu te iubeste va continua sa fumeze! si eu fumez si din kuza unui baiat la care tin enorm de mult mi-am schimbat caracterul si toata viata mea pentru el.si ink mai fumez dar nu asa ca la inceput am inceput sa le raraesc ffffff mult! asa ma gandeam si eu la fel k ea privind tigarile k este viata mea si banii mei dar mi-am dat seama k ceilalti prieteni imi vor numai binele! pup mult succes!

| cata2cool a răspuns:

Uite un raspuns dar ai grija ca ea sa nu afle.Baga vreo 4-5 tigeri in lapte, lasale sa se usuce bine si bagale inapoi in pachet dar fara ca ea sa stie. Dupa ce va fuma o tigara din asta pe urmatarele cand le va aprinde si va trage cateva fumuri ii va veni sa vomite si asa cred ca singura se va lasa...INCEARCA si da rasp inapoi daca reusesti