| SweetSacrifice a întrebat:

Sunt asa de nesigura pe mine deoarece eu nu ma plac.Nimeni nu ma place.Probabil pentru ca sunt foarte diferita. De aceea cei 2-3 prieteni pe care ii am, ma plictisesc, sincer.Tot ce fac este sa vorbeasca despre baieti si de scoala.
Nu stiu ...ma simt singura.Ai mei,numai zic,ma cred o fraiera,dar asta e alta poveste m-am obisnuit cu ea.
Oricum, faza este ca nesiguranta asta ma omoara.Deci nu mai suport.De fiecare data cand fac ceva gresit,banal, ma gandesc ca m-am facut de ras.
Nici nu am prieteni care sa vorbeasca cu mine despre probleme sale si ale mele.Prietenii mei cred ca viata e roz si sunt cam plictisitori. sad Mda...
Plus ca cea mai naspa faza este ca eu sunt batjocorita la scoala si cand ii zic colegei mele de banca (prietena mea) ca ma enerveaza tipul respectiv.Ea zice ca nu are nimic cu el, ca ea crede ca e amuzant.Amuzant? Mda.Cam asa sta treaba.
Ce sfaturi imi dati? Nu ma mai suport, simt ca ma sufoc. Sunt o singuratica.

12 răspunsuri:
| thedistroyer a răspuns:

Si eu sunt singuratic...adica am prieteni... vorbesc cu ei pe mess.dar de la o vreme stau foarte mult la pc si colegii mei tot ies pe afara si eu stau toata ziua in caasa la pc cate 10 ore.stiu ca e greu. Incerca sa iti faci prieteni si nu stiu..incerca sa iesi pe afara. Succes

| William a răspuns (pentru thedistroyer):

10 ore? pfffff mare branza eu in vacanta de vara stateam minim 12 ore pe zi.

| thedistroyer a răspuns (pentru William):

Acum stau 10 ore dar sa vezi acum o luna....am fac 105 ore pe samp intr-o saptamana laughing

| William a răspuns (pentru thedistroyer):

Bravo tie. Explica-mi te rog ce avantaje au jucatorii cu level mare pe SA-MP.

| thedistroyer a răspuns (pentru William):

Poi in joc au avantaje...laughingOricum eu joc ca asa vreau..si sa nu crezi ca acum vai gata daca am stat 15 ore la pc am 4 pe linie..nu am luat 10 in teza la mate. oricum nu invat..tot ce invat invat din clasa..si sunt la o scoala buna.

| William a răspuns (pentru thedistroyer):

Tot nu mi-ai zis ce avantaje au jucatorii cu lv mare pe SA-MP. Ce pot sa faca? Le creste exp mai repede sau ce?

| William a răspuns:

Sa stii ca daca o sa continui cu asta o sa fie doar mai rau. Eu stiu de ce ti se intampla asta, ce au colegii cu tine, parintii si altii, dar cred ca daca iti spun nu ma crezi. In orice caz trebuie sa vorbesti cu cineva in care ai incredere, sa ii spui ce te supara si sa incercati sa gasiti solutii. Pentru inceput eu te sfatuiesc sa te comporti frumos cu toti si sa ii ajuti mereu daca poti, sa nu te superi pe nimeni orice ti-ar face si o sa vezi ca va fi mai bine. Asta este doar o solutie temporara.

| ThePoet a răspuns:

Sincer, sunt cam in aceeasi situatie cu mentiunea ca am intalnit si oameni care ma apreciaza pentru ceea ce sunt si m-au primit intre ei cu bratele deschise, nu ca m-ar incalzi foarte mult chestia asta. Personal ma simt foarte nasol sa stiu ca eu nu vorbesc aproape nimic la scoala si daca vorbesc oricum vorbesc cu 3 persoane din 30. Ma simt nasol sa stiu ca nu am tangente cu nimeni, ca nu stiu sa fiu sociabil si asa mai departe, asa ca m-am aruncat de unul singur la un psiholog. Miercuri am avut prima sedinta si cred ca ar putea oarecum sa imi dea o sansa. Chestia asta iti afecteaza enorm de mult imaginea ta fata de tine insati si vointa, motivarea, asa ca incearca s-o controlezi sau, daca nu poti asta, atunci incearca macar sa consideri ca asa esti tu si sa concepi asta ca pe o trasatura si nu ca pe un defect.

PS. Nu te sfatuiesc neaparat sa mergi la psiholog. Spuneam doar ce am facut eu. Este alegerea ta ce faci si cat de departe esti dispusa sa mergi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trec in fiecare zi prin aceleasi probleme dar sunt intr-o situatie mai proasta decat a ta si se agraveaza in timp, viata o sa te loveasca din ce in ce mai tare.
Ar fi bine sa aduci noi schimbari in viata ta.(astea as vrea sa le fac si eu, dar din pacate nu pot decat o parte din ele)
1.Incearca concurent la invatatura(la scoala, te ajuta mult crede-ma (din cauza ca vrei sa te faci observata)+ ca o sa ai si un viitor plin de oportunitati)
Ii bucuri pe ai tai prin acestea -> un + de bucurie pentru tine.
2. Daca ti se iveste o iesire in oras cu prietenii NU O REFUZA!(presupun ca petreci mult timp in casa, nu e bine deloc. de aceea iti zic sa nu refuzi)
3. Cand esti in casa daca nu ia chef de invatat (sau daca ia terminat), cauta sa citesti o carte care iti place. Cititul te ajuta sa iti dezvolti puterea mintii si te ajuta cu situatiile de nesiguranta(o sa fii mult mai sigura pe tine, si in tot ceea ce faci).
4. Daca nu ai iesit de mult din casa. Incearca sa iesi singura (e foarte bine sa faci o plimbare, de dimineata ar fi cel mai bine).
5. Cu prietenii incearca sa gasesti un subiect comun (film, ceva comic care sa ii atraga). Daca nu incearca sa faci cat mai multe glume cand esti cu ei o sa le placa cu siguranta.
6. Ignorai pe cei care nu te plac sau care te batjocoresc la scoala cum ai zis si tu (dar daca au sa aiba nevoie de ajutorul tau vreodata oferal cu cea mai mare placere-> o sa fii privita in alt mod de acele persoane)
Cat despre prietena ta! Ea vede diferit viata, nu o vede la fel cum o vezi si tu.(si din cauza asta nu prea cred ca iti este cea mai buna prietena, daca "da" oricum dupa o perioada nu o sa mai tineti legatura mai deloc).

Eu iti urez multa bafta si indeplinirea dorintelor.

Oricum o sa iti amintesti de ce ti-am scris aicea si mai tarziu peste ani.

| EuSiDoarAtat123 a răspuns:

Nu prea stiu! Si eu as vrea sfaturi...As vrea si eu un iubit, mai multe prietene...sa fiu mai populara dar incerc si nu prea reusesc.

Cand te simt singura mess-ul meu este helloo4711@yahoo.com

| BettyKtt a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa fi mai puternica.Rautatea si invidia unor persoane trebuie sa o ignori.Stii vorba aia "Indiferenta doare cel mai tare".

Cat despre prieteni...ce sa zic, nici eu nu am prieteni.Am avut, dar minciuna, invidia, rautatea lor m-a facut sa ii scot definitiv din viata mea.

"Mai bine un dusman adevarat, decat un prieten fals"

Incearca sa te iubesti pe tine insati si sa nu iti pese ce spun altii.Incurajeaza-te spunand mereu :"Sunt frumoasa,sunt cea mai buna,nimeni nu ma intrece". Plus de asta, ce conteaza ce crede lumea despre tine? Cu ce te ajuta lumea? Nu vezi cata rautate este?

In ziua de azi trebuie sa ai taria de a tine piept obstacolelor.

Fi tare:XLupta pentru tine, sa te simti tu bine, sa iti fie tie bine, nu altora.

| FlorinBboy a răspuns:

Ce s-a mai intamplat de atunci?