| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna cum imi pot afla grupa sanguina fara analize de sange, nu prea suport acele. Ai mei au B3 si 0 deci eu care s-ar putea sa o am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

25% 01 și 75% B3. Mai exact de atat, numai daca faci analize.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu poti. Nimeni nu-ti poate ghici grupa. Se poate ca sa fi recidivat o gena si sa ai AII.

| Brigaela a răspuns (pentru Salontanul):

Genele nu recidiveaza. Si gena grupei A2 nu este recesiva. Deci nu poate avea in nici un caz A2, oricate calcule ai face.
Parintele care are grupa B3 poate avea doua gene B sau o gena B si una 0. Parintele care are grupa 01 are obligatoriu doua gene 0. Prin urmare, orice combinatii ai face, nu pot rezulta decat grupele O1 si B3

| Salontanul a răspuns (pentru Brigaela):

Eu asa am invatat la Biologie prin clasa a XI-a ca sunt doi parinti blonzi si iese un copil brunet. Este o gena care a recidivat dar in popor se zice ca seamna cu vecinul. Chiar am avut o problema cu asta ca doamna profesor mi-a dat 3. Am iesit din laborator tinandu-l de gat pe un prieten grec si i-am spus ca seamana cu postasul. M-a auzit doamna de Biologie si mi-a dat 3. Pe vremea mea nu se statea la discutii cu elevul. Asa ca lasa-ma sa cred ca ce am invatat eu acum 40 de ani este bine. S-au schimbat multe dar in domeniul asta n-am auzit de schimbari.

| Brigaela a răspuns (pentru Salontanul):

Culoarea parului este codificata de alta gena, care nu se transmite mendelian. Culoarea blonda este recesiva (nu recidiva), ceea ce inseamna ca este nevoie de doua gene la fel ca sa se poata exprima. Tocmai asta it spuneam, ca gena A nu este recesiva, ci dominanta, se exprima intotdeauna cand exista.
Tu faci o grava confuzie crezand ca exista legaturi intre gena care codifica culoarea parului si genele care codifica grupa sanguina.
Descriuerea si transmiterea grupelor ed sange sunt cunoscute inca din 1903, nu s-au schimbat intre timp. Doar memoria ta iti joaca feste.

| Salontanul a răspuns (pentru Brigaela):

Caracteristicile ereditare sunt controlate de gene, iar mulțimea genelor din genomul unui organism se numește genotip.
In aceste conditii mai citeste articolul de aici sa vezi ca grupa sanguina este data de ereditate si ereditatea este data de gene. http://bit.ly/2q6Y4ch
Asa ca gena nu se ocupa numai de culoarea parului ci si de alte elemente. Memoria de scurta durata imi joaca feste. Aia de lunga durata este inca buna.

| Brigaela a răspuns (pentru Salontanul):

Da, o gena se ocupa de culoarea parului, ALTA de grupa de sange. Ele sunt pe cromozomi diferiti, au structura diferita si se transmit diferit. Asta incerc si eu sa iti explic. Gena care codifica grupele de sange se gaseste pe cromozomul 9 si are trei alele (variante): una este recesiva (0) si se exprima numai daca individul a mostenit doua alele 0 (una de la mama si una de la tata) si celelalte doua sunt dominante (A si B) si se exprima indiferent cu ce alta alela se imperecheaza (daca A se imperecheaza cu 0 sau cu A, individul va avea grupa A, daca se imperecheaza cu B, va avea grupa AB; la fel pentru B).
Cantitatea de melanina din par, care determina culoarea acestuia, este si ea mostenita genetic (sau ereditar), dar este determinata de actiunea insumata a mai multor gene, situate pe cromozomii 11, 15 si 19, fiecare dintre ele avand cateva zeci de alele. De aceea, transmiterea este mult mai complexa, exista multiple combinatii (cateva milioane) si copiii pot mosteni caracteristici dominante si recesive foarte amestecate. Genele pentru par inchis tind sa fie dominante, cele pentru par deschis sunt, majoritatea recesive. De aceea doi parinti blonzi pot avea copii cu par negru si, mai rar, invers. De aceea culoarea parului se poate modifica in timp (in functie de cresterea sau scaderea expresiei unei anumite gene).

| Lioana a răspuns:

Grupa sanguina nu se stabilește pe ghicite după grupa părinților. E posibil sa nu ai grupa niciunuia din părinții tăi ci a bunicilor sau străbunicilor. Singura cale de a o afla este să-ți ia sânge. Nu te teme! Nu doare. Nu-ți ia cu seringa ci doar câteva picături pe o lamela luate dintr-o înțepătură in deget.

| Elena9328 a răspuns:

Și prin puncție capilara (din deget), merge, nu neapărat să ți ia sânge din vena. Daca ți ai luat vreodată glicemie, chiar așa te înțeapă. Nici nu simți. Așa mi am aflat o eu. Le spui sa ți ia așa. S ar putea s-o ai că a mamei tale, daca ești băiat. Însă nimeni nu poate confirma fara a te duce sa ți se afle grupa.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexSalling a răspuns:

Doar la spital poti afla. Nu-ti fie teama de ace, nu musca. De la parinti nu se transmite la copii in general, grupa. Este cazul meu, dar parintii tai ar fi trebuit sa stie ce grupa ai, la spital cand te nasti iti spun (sau la cateva zile). Nu prea pot sa cred ca ei nu au aflat informatia asta. Acum, de a da cu presupusul ce grupa esti, poti fi A. Mai este o forma de a ghici asta, dar nu o lua in gluma. Dupa cat timp rezisti la sex si daca iti este tot timpul cald, chiar daca-i frig.
1. Grupa 0 (a mea) dureaza cateva ore la sex si chiar daca altii mor de frig, mi-e imi este tot timpul cald.
2. Oricare A dureaza in jur de 5-7 minute la sex si sunt extrem de frigurosi.
3. B (cu exceptia B3) dureaza in jur de 10-15 minute la sex si le este frig de mor. B3 dureaza cateva ore bune, dar mor de frig.

Ia-te dupa asta, poate o ghicesti.

| Brigaela a răspuns (pentru AlexSalling):

Exista doar o grupa A, si anume A2. Exista o singura grupa B si anume B3.
De fapt sunt doua sisteme de numire a grupelor: sistemul OAB in care grupele posibile sunt A, B, AB si 0 și sistemul numeric, in care grupele posibile sunt 1, 2, 3, 4. In prezent se folosesc in paralel amandoua, pentru mai multa siguranta, asa ca grupele se numesc: 01, A2, B3 si AB4. Nu mai exista nici o alta varianta sau posibilitate, nu se fac combinatii aleatorii (tocmai de aia se si folosesc ambele sisteme, daca intervine o eroare, si pe o analiza scrie o imposibilitate, de tipul B2, toata lumea sa stie ca e eroare)

| Victoria18 a răspuns:

Nu ai cum! Doar prin analize! Cine iti zice grupa fara analize iti da doar o estimare dar nu e nimic sigur. Nu ar trebui sa iti fie frica de ace. Pana la urma, mai devreme sau mai tarziu cu totii le facem poate nu pentru a afla grupa dar pentru alte afectiuni da(99% din noi). Poti ruga doctorul sa iti foloseasca un ac de copii. Doare foarte puţin!

| RecKinul a răspuns:

La Centrul de Transfuzie Sangvină te costă puțin peste 30 lei. Ți se face o mică înțepătură la un deget până sângerează un pic, apoi îți iau câte o picătură micuță de sânge. În câteva minute îți spune ce grupă sangvină ai.

| darkcynical232 a răspuns:

Nu ai cum altfel.