Întrebare recomandată | gdsjdpUAS a întrebat:

Bună!
Cum pot să știu dacă bebelușul meu se află in intervalele de greutate și înălțime normale?
La pediatru când mergem ne spune dacă e ok însă as vrea sa o monitorizez și acasă.
Tabelele ce sunt pe net sunt super diferite și nu știu care ar fi ok. La fel și pediatrii la care am mers am fost la mai mulți și toți au păreri diferite!
Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 să-ți trăiască!
2 dacă mediici spun una și nu-i crezi de ce n-ai crede pe noi - niște nepricepuți in domeniu - spunând alta?

dacă medicul l-a VĂZUT pe bebe și a zis ok, atunci așa e!

| gdsjdpUAS explică (pentru sierra1):

Mulțumesc!
Nu am spus că nu cred medicii, greutatea au spus ca e ok însă nu mi-au dat un interval in care trebuie sa se încadreze ci mi-au spus sa consume pe zi 800 ml altul a zis ca 900 altul ca e ok cât mănâncă acum și ma sperie puțin. As vrea sa știu pentru liniștea mea.

| Caro34 a răspuns:

Sigur ca parerile vor fi impartite insa noi luam ceea ce consideram util din tot! Nici nu stiu daca exista ceva care sa fie batut in cuie fiindca fiecare om e unic si astazi apreciem in mod deosebit unicitatea! Incearca acasa simplu: o data pe luna bebeul trebuie masurat si cantarit, apoi poti face diferentele... Vezi ca este ceva in neregula intrebi la urmatorul control cand mergi la pediatru. Multa sanatate, putere si intelepciune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai stresa.Important e să ia in greutate și să mănânce.