| veveritza a întrebat:

Cum pot scapa de caderea parului? Stiti vreun tratament care chiar da roade? ajutati-ma va rog.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| addflo a răspuns:

Pentru intretinere un sfert de ceasca de miere cu jumatate de ceasca de ulei de masline, amestecat bine de tot. Este cam neplacut la inceput dar te obisnuiesti. Iti face parul foarte moale, se piaptana usor si se simte foarte misto la atingere, k proaspat spalat.
Daca iti cade in cantitati uriase, iar pe termen lung nu creste la loc, du-te la dermatolog. Sunt mai multe pastile care te ajuta (Crescina, Fortcapil...) dar ia-le doar dupa ce ai consultat un medic. S-ar putea sa fie ceva temporar, sau doar o intretinere necorespunzatoare.
Succes!

| christabell a răspuns:

Incearca cu infuzie de frunze de nuc, la 1l apa 20 de frunze.Clatesti cu infuzia la ultima limpezire.Parul ti se va inchide putin la culoare, va deveni mat, dar dupa ce l-ai uscat si aranjat da cu o crema de stralucire.

| pypa007 a răspuns:

Cum sa va pastrati parul, dar inainte, daca nu va reuseste sa nu fiti suparati… cum sloganul „doi scheleti se trag de piele" se potriveste perfect acelei categorii de oameni va recomand si eu un slogan pentru consolare… „doi cheliosi se trag de par"…
Si la ce sa va supere caderea parului cand exista peruca… se spala independent, nu va deranjeaza noaptea (e ca proteza pe care o ti in pahar, dar asta e alta poveste), o poti muta in orice parte a corpului daca ti-e frig, te incalzeste imediat si plus de asta daca vrei par scurt… scurt o sa fie… vrei colorat… colorat va fi… nu se degradeaza si nu se strica… dar cel mai important nu face matreata!… eventual paduchi… dar de ce sa va plangeti… o dati jos ca pe chelie nu le place…
Ati observat ca atunci cand vrei sa scapi de parul nedorit el creste si mai mult? Va cade parul? Epilati-l! In toate magazinele gasiti o gama foarte variata si bogata de astfel de produse de epilat… nici lama nu e mai prejos… dar cel mai important, sa va radeti cu lama folosita de un barbos, va zic eu ca se transmite…
Nu este bine sa risipesti nici un fir de par pentru ca dupa o sa plangi dupa el cand ramai fara… foloseste picatura de buzunar, daca vezi un fir de par cazand il ridici si il lipesti… Sfat: sa te feresti de ploaie. Contraindicatii: picatura lipeste si degete! par nu am incercat dar s-ar putea sa mearga… bafta!
O metoda pe care v-o recomand cu caldura… mergeti la coafor, spalat, tuns, poate putin permanent, clar un vopsit apoi coafat si gata… nu opreste caderea parului dar cel putin aratati bine big grin
O alta metoda, va zic eu e 100% sigura… sa va spalati foarte foarte des pe cap cu ingrasamant pentru cresterea ierbii, daca nu merge dati in judecata producatorul iar daca va ofera un rulou de gazon sa nu acceptati ca e tot una cu peruca… si doar vreti par natural nu peruca din fir de iarba…

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cel mai recomandat este să mergi la un control de specialitate, la dermatologie.
În urma investigațiilor, vei primii și un tratament corespunzător.
Orientativ: ulei de ricin combinat cu ulei de măsline, soluție din plante ChelStop, Revalid (șampon, capsule), etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un sampon foarte bun, se cheama Herboshopy(sau Herbology, nu mai stiu sigur). Se gaseste la SensiBlu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu mai fi stresat