| frumusica80 a întrebat:

Stie cineva un tratament pentru caderea parului nu mai stiu ce sa fac imi cade parul exagerat ajutati-ma va rog.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Un tratament eficient... poti urma abia dupa ce aflii motivul caderii parului!
nu ai cum sa afli antidotul... daca nu stii cauza!
fi atenta ...parul...se rupe, sau e smuls din radacina!
daca se rupe...mai tunde din el un pic, macar ce e "tocit"!
daca e din radacina... du-te la un dermatolog...ca ceva nu e in regula!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Parul poate cadea din mai multe motive cel mai bine este sa consulti un dermatolog

kratos
| kratos a răspuns:

Am patit acelasi lucru ca tine dar am rezolvat aceasta problema cu tratamentul complet revalid care a dat f bune rezultate.

| georgianna a răspuns:

Daca ai rabdare poti incerca un sampon preparat. E foarte bun, inlatura matreata si stimuleaza cresterea parului intarind deopotriva radacina. Dar e putin mai neplacut prin prisma ingredientelor.In primul rand implica inlocuirea samponului uzual cu acesta si renuntatul macar pentru o perioada la fixativ, spuma.etc
Se utilizeaza cel putin o luna pentru rezultate.Se pun 2galbenusuri, 2lingri de tinctura de brusture, 2 de tinctura de mesteacan(poti pune si de urzica si ardei iute-multa atentie la cea din urma sa nu iti iriti ochii in momentul aplicarii)2linguri de apa.Se amesteca si se aplica pe parul umed actionand puternic la radacini. Poti lasa catev minute, cu specificatia clatirii din abundenta pentru a nu ramane cu urme de ou.Si varianta cu ulei de ricin e eficienta.
Tincturile le gasesti la farmacii naturiste gen plafar, costa in jur de 8lei/bucata.Toate bune!

| deanda a răspuns:

O alimentatie sanatoasa te-ar ajuta. Multe legume si fructe. Toate contin vitamine care iti ajuta organismul.
Eu iau vitamina A, E, C + calciu cu vitamina D si mananc multe legume si fructe si n-am probleme cu caderea parului, chiar ma duc des la coafor ca e prea mult sad. Inainte sa iau vitaminele si ce ti-am spus, intr-adevar aveam problema caderii parului.
Te-ar mai ajuta si o gandire pozitiva, lipsa stresului si optimismul.

Răspuns utilizator avertizat