| brokxy a întrebat:

Cum pot scapa de punctele albe de sub ochi? Niste puncte albe mici tari am incercat sa le sparg, nu pot, sunt tari cand le strang si nu merge nici o crema si arata foarte urat ca sunt multe si le am de ceva luni!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt puncte de grasime. Nu ai cum sa le spargi asa pur si simplu pentru ca sunt diferite de cosuri si de puncte negre, sunt de fapt niste acumulari de grasime sub piele.
Si eu am avut de multe ori.
Daca vrei sa scapi de ele fa urmatorul lucru:
-spala-te bine pe fata si pe maini
-ia un ac de la seringa, adica steril sau daca nu ai, poti lua un ac normal dar sa il dezinfectezi cu spirt si la flacara unei brichete
-inteapa punctul de grasime avand grija sa intre acul prin el, cu grija
-ia un servetel sau o bucata de tifon, infasoara-l pe buricele degetelor si strange ca si cum ai sparge un cos, vei vedea ca iese tot continutul
-spala-te cu apa rece si nu iti mai pune mainile pe fata in urmatoarele zile decat daca te-ai spalat in momentul ala pe maini.

Eu ti-am zis cum sa le scoti respectand normele maxime de igiena, dar practic e ca si cum ai scoate un punct negru numai ca diferenta e ca punctul alb trebuie sa il intepi ca sa aiba pe unde sa iasa.

1 răspuns:
| brokxy explică:

De* separat scuze