| 4evergentleman a întrebat:

Oare mă va acepta vreo fata daca eu tremur in public de la anxietate? Sau voi fi marginalizat? Bine tremurul asta durează până mă acomodez cu persoanele respective,dar deja anxietatea asta sociala, agorafobie mă face de râs in societate,lumea crede că de la tremurul ăla sunt nebun sau handicapat asa am eu un feeling oricum m-au văzut multi că m-am expus am iesit peste tot! O chestie ciudata pe care am remarcat-o este că, anumite persoane se simt agitate in prezenta mea in special prin magazine când stau la rand,unii deveneau foarte agitatati! O fi că sunt mai masiv și arăt puțin mai dur sau se transmite anxietatea asta? Am incercat ogramada de tratamente si nu au avut efect anxietatea fiind cronica are rezistenta la tratamente,,doar xanax-ul mă ajută dar și asta nu în totalitate,uneori și cu xanax am probleme serioase de la anxietate! Nu știu,dar eu cred că voi fi marginalizat și nu îmi voi găsi o iubita din cauza acestei fobii! Nu vad decât sinuciderea ca alternativa,ori m-am dus eu la medici tâmpiți care nu au știut să facă o schema de tratament eficienta? Cunoașteți cazuri în care acele persoane au scăpat de tremur și anxietate? Cu așa ceva nu mă pot resemna,e umilitor îmi pătează imaginea tremurul ăla,rău e că îmi tremură capul și se vede nu pot controla,și lumea exact la mutra se uita când te vede barum daca îmi tremurau mâinile care oricum imi tremura nu mă deranja dar imi tremura capul și nu mai pot de rușine de fiecare data când ies și față de la anxietate îmi tremură cateodata atât de serioasa este! Ce naiba sa fac sa scap de aceste probleme? Oare e capăt de linie așa o sa rămân toată viața? Că nu mă pot resemna cu așa ceva! Menționez că doar in public mi se întâmplă în casa nu am absolut nimic! De ce capul tremură de la anxietate? La alții doar mâinile le tremură, eu tremur tot e deja prea mult nu mai rezist m-am saturat.
Cred că un neuropsihiatru ar rezolva aceasta problema dar nu am decât unul care are recenzii slabe și neurologii am înțeles că nu prescriu antidepresive și anxiolitice ceea ce e trist că neuropsihiatrii nu am! Adevărul e că mă simt mult inferior multor persoane și poate și de aici e cauza și că nu am încredere deloc în mine si ceva imi transmite prin aceste simptome și că viața mea psihosocială e praf!
Oare care o fi cel mai bun psihiatru din Timișoara? Că neuropsihiatrii nu găsesc din păcate că acestia cred că m-ar ajuta că ei se ocupa și cu tremurul și prescriu și ce prescrie un psihiatru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

O să găsești fata potrivită la momentul potrivit. Gândește așa: mai bine să aștepți și la final să fie o fată care te iubește și te susține.

Crede-mă am fost cu multe fete care doar se plictiseau sau intrau în relație doar la mișto sau se despărțiseră recent și eram alinarea. Hai să așteptăm fata potrivită fără să ne plângem ca niște bărbați adevărați happy

20 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Păcat ca ești din Timișoara, dacă erai mai aproape de mine ieșeam la bere! Veneam cu o gașcă de tovarăși mișto și încet te adaptai la oameni noi, care te înțeleg. Dacă trec pe acolo te anunț.

| 4evergentleman explică (pentru Frank51):

Daca erau așa toți românii ca voi era ceva, dar din păcate se aseamănă cu țiganii! Respect!
Mai mă cheamă un tovarăș sa ies dar nu mi prieten adevărat și nu am evoluat cat timp am vb cu el și iesit tot așa am rămas. Până și cu dușmanii mei evoluam că mai chemau o gagica una alta nu aceeași rutina.
Ești tare ce sa zic laughing Mă mir cum de vrei sa mă ajuti, dar din păcate trebuie singur să mă ajut dar e incredibil de greu

| Frank51 a răspuns (pentru 4evergentleman):

O să găsești fata potrivită la momentul potrivit. Gândește așa: mai bine să aștepți și la final să fie o fată care te iubește și te susține.

Crede-mă am fost cu multe fete care doar se plictiseau sau intrau în relație doar la mișto sau se despărțiseră recent și eram alinarea. Hai să așteptăm fata potrivită fără să ne plângem ca niște bărbați adevărați happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand nu ar trebui sa iti pese ca "te faci de ras". Lasa lumea sa vorbeasca, sa zica ce vrea. Cat despre iubita, trebuie sa fim realisti, femeile vor barbati capabili financiar si frumosi. Asta- i viata, nu poti da vina pe ele, asa sunt programate genetic. Deci mai intâi ar trebui sa te faci bine si dupa aia sa te gandesti la o iubita. Si daca ai ramane singur toata viata, asta e, tot trebuie sa traiesti si tu. Oricum sunt siugur ca la un moment dat iti vei reveni. Ai grija de tine boss

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Sunt frumos dar sunt bolnav laughing atât timp cât am fobie sociala. Trebuie sa existe o schemă de tratament care sa mă ajute daca sa găsit un antidepresiv sa ma scape tsnporsr de depresie care o am de 17 ani așa ar trebui sa existe ceva și pentru anxietatea asta de speriat! Eu sunt curios câți ar avea curaj să iasă din casă cu așa ceva laughing că te termina laughing
Crezi tu că o să îmi revin? Simți tu chestia asta?laughing
Eu cred că știu cine ești în spatele contului laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Pai cred ca o sa scapi, ca suferi de chestia asta doar in public, in casa esti ok. Cine crezi tu ca sunt in spatele contului?

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Cel care înjură des și își pierde multe conturi laughing dar nu sunt 100% sigur că pari ceva mai inteligent decât el. Pai in public e grav că trebuie să lucrezi ești obligat și în halul asta e foarte complicat, și trebuie și cumpărături sa îți faci că na, eu nu mai am părinți. Sincer in momentul asta regret că trăiesc și că mor oameni calumea care chiar făceau ceva cu viața lor le plăcea munca avea un scop eu fur gaz degeaba! Nu cred că mai scap cavde câțiva ani incerc cu tratamente dar m-am dus la același medic o sa merg la alt medic sa vad ce se va întâmpla

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Lol, cel carr injura des : ) intra pe profilul meu, si vezi de cand am contul asta si daca am injurat sau jignit vrodata pe cineva. Mi-se pare ridicol sa injuri pe cineva pe net, sub protecția anonimatului, nu vad ce satisfacție ti-ar putea aduce. Ai gresit userul baiatul meu happyhappyhappyhappy am mai vazut postari de la tine si eu stiu ca in spatele fiecarui cont se ascunde o poveste. Desi eu nu am anxietate, si eu am problemele mele, dar nu am alte conturi de TPU si nici nu injur lumea. Bafta, si daca Dumnezeu te ajuta sa te faci bine, sa-i faci si lu vonpulivan cinste cu o bere rece.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Pai îți fac daca vii in Timișoara și mai multe că totuși cu xanax sunt cat de cat ok pot ieși oriunde, fara xanax e grav laughing
Alea le-am dezactivat si la unu i-am uitat parola laughing deci am unul singur nu o ard cu conturi multiplelaughing

| MrNuggets a răspuns:

Daca eu am reusit sa scap de anxietate o poti face si tu, aveam si eu putin tremurici de ala si au observat colegii mei, a fost extrem de nasol dar cu timpul nu stiu cum dar am reusit sa scap de anxietate

| 4evergentleman explică (pentru MrNuggets):

Și ce îți spuneau colegii?laughing A mea e cronica nu se mai vindeca.

| MrNuggets a răspuns (pentru 4evergentleman):

Făceau glume proaste, erau țărani care nu știu ce e anxietate

| iriszmatos a răspuns (pentru 4evergentleman):

Cronic nu inseamna nevindecabil. Anxietatea e printre putinele boli care se vindeca. Tu nici nu incerci sa faci terapie si stii ca nu te mai vindeci... la tine e munchausen syndrome mai degraba.

| 4evergentleman explică (pentru MrNuggets):

Majoritatea românilor și a țiganilor nu stiu ce e anxietatea, sunt ogramada analfabeți și inculți și chiar ăștia care au IQ mic te judeca și barfeste, denigrează și sunt plin de ei că românii și țiganii nu prea sunt desteoti ca popor la nivel de IQ suntem retardați, primii de la coada, cei mai deștepți sunt japonezii! E grav că oamenii în 2023 nu stiu ce e aia anxietatea, unii nu știu nici tabla înmulțirii și au liceul sau faculta terminată, deci e clar ce destepti suntem ca nație! Eu luam un scaun și le dădeam in cap in locul tau laughing sau plateam niste țigani sa îi baga laughing nu te mai lăsa calcat în picioare de nimeni decât să plângă mama ta mai bine să plângă a lor. Și eu o sa renunț la bunătate ca nu aduce la nimic bun într-o țară de cocalari. Totuși uite că mai există oameni educați dar tot mai mulți pleacă pe dincolo și rămân ghiolbanii

| 4evergentleman explică (pentru iriszmatos):

Ce e sindromul ăla? Da o sa merg sa fac și terapie dar multi de aici și făcut și nu sunt mai ok.
Toate bolile psihice cronice nu se mai vindeca ci doar tratează, daca e anxietate asta nu înseamnă că se poate vindeca mai ales daca e de o complexitate foarte mare! De la o trauma cu țigani provine poate da trebuie sa merg și acolo dar sunt conștient că mă va rupe la bani și tot așa o sa rămân, dar sunt șanse rău nu zici! O am de multi ani așa ceva nu se mai vindeca, nici măcar nu o pot trata cu cele mai puternice tratamete sa o vindec nici atât! O sa merg și la psiholog sper sa găsesc unul bun

| iriszmatos a răspuns (pentru 4evergentleman):

Care e marea complexitate aici? Te-au hartuit unii si acum ti-e frica sa iesi din casa.
Eu m-am vindecat prin TCC, a fost un proces lung, dar a meritat.

| 4evergentleman explică (pentru iriszmatos):

Am fost și jefuit și bătut aiurea mai multe chestii am pățit, dar da am fost și hărțuit și mi-a părut rău că nu i-am luat la bătaie ca i-am iertat! Și acum îmi pare rău că nu am făcut-o! Și știu și că îmi apăreau cicatrici din senin pe față deci a fost un șoc emoțional acolo s-a umplut paharul, e ciudat că acum s-au regenerat acele cicatrici înafara de 2 care nu sunt așa vizibile. Ce e TCC? Unii spun că cu hipnoterapie au reușit alții spun că au scăpat cu ulei de canabis

| iriszmatos a răspuns (pentru 4evergentleman):

TCC e terapie cognitiv comportamentala.
La terapie am cunoscut o fata pe care o tinusera parintii in lanturi de pat, nu vedea lumina cu lunile, o tratau ca pe un pres si totusi acum are o viata normala acum pentru ca a avut ambitie de fier chiar daca din cauza batailor si malnutritiei era incetinita mintal.
Traumele trebuie discutate cu persoane avizate, nu ti le vindeca un canabis

| Karina17K a răspuns:

Hey! Sunt sigură că vei găsi o fată care te va accepta asa cum esti, poate chiar sa aiba aceeasi problema sau ceva asemanator. Eu mi-as accepta iubitul asa cum este pentru ca asta e dragostea adevarata. Din păcate pentru tine nu sunt din Timișoara asa ca nu cunosc un psihiatru bun. Tot ce poti sa faci e intri pe net sa cauti psihiatrii in oraș și să verifici recenziile. Mult noroc!

| 4evergentleman explică (pentru Karina17K):

Deci mă vor acepta doar cele care au aceleași probleme? Tot e trist laughing
Oricum sunt razboinic că ies așa cum casă că pe alții i-ar lua salvarea la fiecare ieșire atat de gravă e! Nu știu dar nu cred că mă va acepta așa că multe țin cont de părerea societății, a anturajului a familiei etc.

| Lactarius a răspuns:

Ai încredere în tine, o sa fie bine