| anonim_4396 a întrebat:

Bună,
Cum pot scăpa de un hemoroid extern?

Doctorul mi-a oferit cicatridina supozitoare și ginkgo fort să iau.

Sunt și la dietă și beau 2 litri de apă?

E tare și cât un bob deorez.
Se irită dacă dau cu hârtia igienică.

Fără băi în șezut se poate rezolva?

Se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Se tratează și poate ai noroc sa nu mai faci dacă îți păstrezi o dieta echilibrata.

Hemoroizii apar în general la constipatie,diaree, stat prea mult jos (sedentarism) sau chiar prea mult în picioare.
Cei interni nu dor dar exista riscul sa sângereze.Iar cei externi sunt dureroși, provoacă disconfort, mâncărime etc, dar sunt cei mai ușor de tratat și sigur.

Încearcă sa ai o dieta echilibrata.Adica da, sa bei suficienta apa pentru a-ti crea digestie.Mananca fibre (fructe și legume), poți chiar sa mănânci un mar dimineața, sa îți iei suc de prune, sa mănânci prune, pere etc.Sa mănânci ciorbe ca și alea ajuta la digestie și sa te ferești sa te mai constipi sau sa ai diaree.

Tine-te de tratament ca e bun.Altfel pot sa nu treacă, sa se agraveze și sa ajungi chiar la operație.
Iar legat de băile la șezut nu vad problema.Toti trebuie sa ne spălăm zilnic, mai ales dacă avem o inflamație intr-o zona sensibila ce trebuie curățată frecvent.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, se poate, si inca usor!
Cumpara de la farmacie un tub de unguent "Hemorzon" si da putin cu el peste zona (spalata si uscata, inainte).
Astepta un jumat de ora inainte sa te imbraci peste!

Faca ai hemoroizi, evita sa faci constipatie sau diaree!
Evita special sa mananci mult orez, cas, afine, etc.

| natur a răspuns:

Eu folosesc taburetul (scaunelul) pentru WC. Este conceput special pentru a asigura o pozitie naturala, prin care se reduce efortul si presiunea asupra venelor anusului si rectului din timpul defecarii. Vezi aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/hemoroizii