| IzabelaIonela a întrebat:

Cum se foloseste uleiul de ricin pentru unghii? Il aplic pur si simplu pe unghii sau altcumva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Anna0111 a răspuns:

Buna! Este recomandat sa-l încălzești înainte dar este bun și neincalzit. Se aplica direct pe unghie cu ce vrei tu, numai sa lasi sa acționeze cât mai mult timp.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Il incalzesti intr-o craticioara, sau intr-o ceasca in cuptorul cu microunde (pentru 30-40secunde), tinand unghiile in el, cat timp este cald.
Ideal sa repeti operatiunea in fiecare zi, timp de 2-3 saptamani.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îl încălzești foarte puțin într-un vas mic, iar pe urmă îți ții unghiile în ulei, cam 5-10 min, până se răcește complet. Zilnic, îl poți încălzi în același recipient și repeți tratamentul.
PS. Ai grijă mare, fiindcă se încinge repede! Nu te repezi să îți pui degetele în ulei, până nu îi verifici temperatura.

| Andreeush a răspuns:

Il aplici pe unghii precum o crema si il lasi cateva minute sa actioneze. Dupa aia te poti sterge cu un servetel uscat.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Il incalzesti(cat poate suporta unghia ai grija sa nu atingi pielea) si pui pe unghie asa se face si cu uleiul de masline.La mine a functionat cresc repede si sunt foarte rezistente