| ea0doar0ea a întrebat:

Daca am 1.71 si 65 de kg sunt grasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Conteaza mai mult cum te simti tu in propria piele si cum te vezi tu decat parerea unor necunoscuti de pe TPU.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pare ok happy

Oricum, NU ai precizat ce vârstă ai acum, respectiv dacă eşti fată sau băiat, pentru ca să vedem exact ce & cum.
INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| ea0doar0ea explică (pentru bursuc001):

M-am cantarit si masurat din nou. Sunt fata, am 17 ani si-am 1.72 si 64 kg. E mult?

| bursuc001 a răspuns (pentru ea0doar0ea):

Ai greutate NORMALĂ;,,,, iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 62, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2-3 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic/Cardio, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30;,,,, iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O seară/noapte frumoasă!

| Mayhem666 a răspuns:

Nu esti grasa, important este sa te simti tu bine in propria ta piele, si eu imi pun aceste intrebari (sunt baiat), si ma tot ingrijorez in privinta greutatii mele, dar mi-am dat seama ca trebuie eu sa ma simt bine in pielea mea, restul nu mai conteaza, ce spun ceilalti nu conteaza, ei sunt doar invidiosi pe tine, tu simte-te bine in pielea ta si nu le da importanta rautaciosilor!

| RainmakerX a răspuns:

Daca simti ca esti grasa atunci probabil ca esti putin *nu mult*.

Depinde foarte mult cum te simti.
Uita-te in oglinda! Daca ti se pare ca esti atunci fa intermittent fasting 1 saptamana si vezi ce iese. *adica sari peste micul dejun sau mananca foarte putin dimineata*

| gelu1970 a răspuns:

Cine ti-a zis tampenia asta e cu capul rau.
cel mai important e ca tu sa te simti bine asa cum esti.

| piTiCcu a răspuns:

Ești pufoasă.

| iAMVi a răspuns:

Perfecta, zi Domane ajuta ca esti asa, altii sunt ori prea grasi, ori prea slabi

| Assassina a răspuns:

Cam asta este o greutate ideala.Nu iti mai fa griji ca nu ai de ce. Uite, ca sa te convingi:https://www.google.ro/......https?/url

| Andreeea21 a răspuns:

Bună. Ești ideală. happy

| aleku22 a răspuns:

Nu nu esti!

| Nightcore19 a răspuns:

Buna! Si nu esti grasa

| MunteSSi a răspuns:

Nu! Esti nu mai buna de...