| lory92 a întrebat:

daca de trei luni ma doare in partea dreapta jos este apendicita? mentionez ca durerea nu este permanenta si nici de intensitate. insa suparatoare, stiu ca trebuie sa merg la doctor dar inca nu am avut timp... dau fundita big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lightmyfire a răspuns:

Buna.Mai mult ca sigur, nu e apendicita si iti zic si de ce.Acum vreo 2 saptamani, eu m-am dus la un doctor pentru ca ma durea exact ca pe tine de vreo 2 luni in partea dreapta si eu ma gandeam ca probabil e apendicita de ma doare asa de tare.Si am fost la doctor si mi-a zis ca nu are nici o treaba cu apendicita din cauza ca apendicita te apuca intr-o zi si te tine pana te duci la spital sa te operezi, deci e de moment si iti vine incontinuu sa versi, numai atunci e apendicita.Mie mi-a zis ca nu e de la asta si mi-a recomandat niste pastile din 6 in 6 h.Matusa mea mi-a zis ca poate e de la colon,sau raceala la ovare.Tu ai mare grija si imbraca-te bine si spune-le parintilor sau persoanele cu care tu stai ca sa mergi la doctor, pentru ca nu iti face nimic rau.Te da cu un unguent[cum sunt date femeile insarcinate] si tine o chestie cu senzori acolo unde te doare si doctorul vede pe aparat ce ai tu, deci mergi la doctor.Tin sa zic ca eu inca nu m-am apucat de pastilele alea recomandate de doctor dar nu ma mai doare.Rare exceptii o data la o saptamana sa ma mai intepe putin.Deci vezi ce faci si imbraca-te bine,ca sa nu racesti la ovare,ca am inteles ca e "specific" noua,am o colega in clasa care e racita la ovare,dar ea pastile.Sper ca te-am putut ajuta,mergi cat mai repede la un doctor[pediatru] si vezi ce-ti zice. Daca te duci totusi si iti da un diagnostic lasa-mi te rog un mesaj si zi-mi ce ti-a gasit pentru ca sunt curioasa, mie mi-a zis ca nu am nimic rau, si de aia vreau sa stiu. Take care.O zi minunata

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este apendicita acuta. Apendicita acuta ajunge la peritonita cam in 3 zile de la debutul durerii.

| ana75 a răspuns:

Doar un consult medical de specialitate itiva ilatura suspiciunea de

| Lucinca a răspuns:

Pai nu se stie exact ce ai. si nu trebuie sa apelezi pe TPU. tot ce trebuie sa faci e sa-ti faci timp sa te duci la medic. sa stii ca cu chestiile astea nu e nimic de gluma. poti avea si altceva mai grav, nu neaprat apendicita. tot ce te sfatuiesc e sa mergi la medic cu orice pret. sper ca ti-am fost de folos pentru. ca altceva nu poti face. big grin. funditabatting eyelashes?

| Criiiiiiiis a răspuns:

Eu am fost opearata de apendicita!
Dar tu ai mentionat ca te doare de 3 luni pe mine ma`durut asa dintr`o data si m`au dus la medic si medicul a zis sa merg la spital si acolo m`au operat iar dupa opeartie mau tinut 2 saptamani.
Pe tine te doare de 3 luni deci nu cred ca e apendicita!
Pe mine m-a durut o ora nu ma puteam tine pe picioare ma strangeam tare de burta dar tot ma durea si m-au dus parinti la medicul de familie.
Deci nu cred ca e apnedicita daca te doare de 3 luni.

| lory92 explică:

Multumesc tuturor pentru timpul acordat...promit ca saptamana asta merg la doctor.imi pare rau ca nu va pot oferi fundite tuturor

| aumih16 a răspuns:

Depinde aici! si de cat de mult mananci! bei! nu ai apendicita! daca aveai simteai ca amorteste unul din picioare ori cel stang ori cel drept! asa nu ai nimic grav serios! o sa treaca! dar trebuie sa iei pastile ori sa te dai cu creme!

| WinTerDrEam a răspuns:

Nu e neaparat apendicita, mai ales daca nu ai avut simptome de greata pana acum. Cred ca mai degraba colonul e de vina. Depinde foarte mult ce mananci.

| scumpycu a răspuns:

Pai lory ce sa zic da chiar ai putea sa ai apendicita eu iti recomand sa mergi la doctor si sa nu mai mananc cojile de seminte eu am avut si am scapat bafta fundita?:X