| Jorgibusn029 a întrebat:

Buna,
Daca sufar de infertilitate masculina din cauza testosteronului prea scazut si suplimentez testosteronul cu injectii sau geluri cu testosteron ma pot trata de infertilitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu, dimpotrivă - poți face mai mult rău.
Mergi la un medic.

| relian a răspuns:

Mergi la doctor, la specialist in fertiliatea, la urolog. Daca ai nivel scazut de ce spui nici scula nu mai functioneaza bine.De regula infertilitatea nu se datoreaza ca ai cantitate de hormoni scazut.

Treb sa vada specialistu ce anume se intampla, asta pe baza de analize, nu gata bag ceva chimicale si ma fac bine.
Ce idei mai aveti unia laughing du-te la doctor, pe internet nu te faci bine, nu rezolvi probleme de genul asta.

| Floridori a răspuns:

Un nivel scazut al testosteronului IN SANGE nu are legatura cu fertilitatea, deoarece producerea spermatozoizilor este stimulata de mai multi hormoni, printre care si testosteronul DIN GONADE, iar acesta are valori mult mai mari decat cel din sange.

In schimb, un nivel crescut al testosteronului, poate provoca infertilitate temporara sau permanenta.

Inainte de a te apuca de "tratamente", investigheaza corect cauza.
E posibil ca problema sa fie la femeie, la barbat, sau la ambii, dar ideea este ca numai prin analize specifice poti afla.

Ca idee, ai facut macar o spermograma? Partenera ta a mers la control? Are cicluri regulate? Daca doresti sa raspunzi (aici sau in privat), poate te pot ajuta.

| costeaboy a răspuns:

Salut!
Inainte de asta te sfătui sa consulti un medic endocrinolog ca sa poți vindeca boala nu simptomele.
Apoi nu îți recomand sa te injectezi cu așa ceva pentru ca mai apoi nu poți avea copii și plus la asta, aceste injecții au multe efecte adverse.
Sfatul meu e sa dormi calitativ, sa elimini stresul din viata ta, sa faci mișcare, mai ales sa ridici greutăți si plus la asta nu uita sa te alimentezi sănătos.
Iar pentru a atinge mai repede acest scop, doar dacă respecți sfaturile de mai sus, pentru ca ele sunt fundamentul, îți recomand sa ei si niște pudra de maca, vitamina D și zinc.
Mult succes și sănătate