| Jorgibusn029 a întrebat:

Poate fi tratata infertilitatea masculina prin terapia cu hormoni cum ar fi injectiile cu testosteron sau geluri, daca cauza este testosteronul prea scazut?
Astept raspunsuri dau funda

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Infertilitatea este datorata spermei la barbat.Deci nu vad legatura a nu stiu carui hormon cu prefectura.
Hormonul ala ce spui tu da barbatilor forta,ca de altfel si femeilor,ca si voi aveti hormonul asta,si la barbati este responsabil si cu sculatu laughing sculatu sculei voiam sa zic,nu ceasul cand suna sa te trezesti.

Deci problema ar fi la sperma,aia ori nu este viabila,ori aia se misca lent,is puturosi,nu-s curiosi de miscare.
Cel mai indicat este sa mearga individu la un doctor de asta urolog sau cum se mai numesc,ala ii ia sperma,se face ceva analzie,rapid si zice cum sta treaba.
Plus de asta doctorul ala ii oate spune si daca se mai poate face ceva sau nu.
Is cazuri cand spermatozoizii se misca f lent,se face ceva sa ajute,ori se poate recolata sperma si cand esti tu la ovulatie sau cand ovulul poate fi fecundat te duci si iti baga aia cu seringa sperma acolo linga ovul la botu calului,au aia metode.

Deci doara dorctorul spune daca sperma lu mai este fertila sau nu,ori e doara vorba de miscare,ori alte probleme.
Testosteron scazut nu are pofta de sex,nu prea i se mai scoala, nu cred ala sa aiba ceva cu sperma.

Geluri pffff pai ce faci soro, dai cu crema cu gel sa ce anume? Nu v-ati lamurit cu rtahaturile astea de pe net, nu mai pierde timpul aiurea dul la macelar laughing scuze la urolog, la analize de sperma, astepti raspunsuri sa ce?
Tot crezi ca probelemele medicale se rezolva cu alifii si cu ceaiuri? Parca ati avea 90 de ani, babe de alea de pe vremea dacilor laughing

| Floridori a răspuns:

Nivelurile scazute de testosteron NU cauzeaza infertilitate.
In mod paradoxal insa, nivelurile foarte crescute ale acestui hormon, sau administrarea lui in nestiinta, pot cauza infertilitate atat in cazul barbatilor, cat si in cazul femeilor.

| mi25 a răspuns:

Iti dau un raspuns indirect.
Un barbat sot si tata a aflat ca este steril pe cand baiatul "lui" avea 25 de ani.
De ce sa mai cheltui bani cu tratamente?