| EeaAndr a întrebat:

Buna, daca sunt operata la ambii rinchii de hidronefroza bilaterala, e boala cronica si mai mult din nastere cum ma afecteaza tratamentul, avand in vedere ca ginecologul mi-a spus sa urmez un tratament cu anticonceptionale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Exista foarte multe variabile.

Pentru ce ti-au fost recomandate anticonceptionalele?
Ce anticonceptionale?
Acestea au fost recomandate in urma unui profil hormonal?
Medicul care ti-a prescris anticonceptionalele a luat in calcul problema expusa de tine aici?

| EeaAndr explică (pentru Floridori):

Am fost inițial cu o umflatura in apropiere de labie, pentru care a zis ca poate fii un fir sub piele, si care la
momentul actual inca ma jenează si imi creeaza discomfort, mi-a spus sa nu mai folosesc lama cand ma epilez, si sa urmez un tratament cu ovule si anticoncepționale avand in vedere ca am fost si inflamata si nu a putut efectua un consult complet.
Mi am făcut programare acum, si o sa revin cu raspuns...mai detaliat.

| EeaAndr explică (pentru Floridori):

Am avut ovulele Meclan, Cicatridin si in prezent Beluga de la care sangerez de cand am uitat sa i au o pastila si am luat conform indicațiilor dupa prospect 2, a doua zi.

| Floridori a răspuns (pentru EeaAndr):

Banuiesc ca te referi la Belusha big grin

In primul rand, alegerea mi se pare interesanta, deoarece nu este tipul de anticonceptionale generic, deci parerea mea este ca acest tratament s-ar justifica numai in cazul in care ai facut toate analizele necesare si din profilul tau hormonal, reiese ca aceasta este cea mai buna alegere.
Daca nu ai facut analize hormonale, sau medicul nu ti-a cerut asta, in locul tau, l-as schimba.Dar tu faci cum simt ca este mai bine pentru tine.

In orice caz, i-ai mentionat problema ta medicului? Daca da si acesta a facut alegerea fiind instiintat, alegerea mi se pare riscanta, deoarece nu se recomanda persoanelor cu disfunctii renale. Daca nu i-ai spus, atunci ar fi cazul sa o faci.

| EeaAndr explică (pentru Floridori):

Mulțumesc,o sa încetez sa le i au. Si deja progamarea o am la alt doctor.

| Floridori a răspuns (pentru EeaAndr):

Cu drag!
Sper sa fii bine!