| BuffaloSoldier a întrebat:

Daca tata si bunicul mamei mele au facut cancer de la tigari e posibil sa fac si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Davinna a răspuns:

Cancerul nu se face neaparat de la tigari. Sunt multi factori care il favorizeaza (factori de risc) dar printre acesti factori unii pot fi si declansatori. Daca tatal si bunicul tau au avut cancer e posibil sa-ti fi transmis si tie acea gena cancerigena dar asta nu inseamna ca si tu trebuie sa ai cancer. Trebuie sa te feresti de factorii de risc gen: fumatul, expunerea prelungita la radiatii UV, si chiar daca nu se cunoaste cauza cancerului, parerea mea e ca in alimentatia echilibrata gasesti tot ce e nevoie pentru a te proteja de alte boli si afectiuni inclusiv cancerul.Deci nu te speria. Adopta un stil de viata echilibrat si sanatos, adauga sportul in stilul tau de viata.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vei fuma, da, esti predispus genetic la aceasta boala.

| Salontanul a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai ori este predispus genetic, ori daca va fuma. Hotaraste-te!

| ALGator a răspuns:

Merită să încerci. Nu se știe.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Nu,daca nu fumezi.

| MarianMari1995 a răspuns:

Doar dacă fumezi poate ai șanse.
Dar cel mai bine nu mai fuma.
Cu ocazia ăsta scapi de boala și economisești și bani

| Iacob_Nicu_1985 a răspuns:

Salut! daca exista o deficineta ereditara, daca ai mostenit ceva pe linie genetica care a iti slabeasca sistemul imunitar din ce stiu ar o probabilitate ridicata. Daca nu, ai aceleasi riscuri ca orice persoana normala. Genele au memorie.