| Matei4 a întrebat:

Cam care sunt sansele (cat la suta) cancerul la pancreas sa se transmita din tata in fiu? Adica bunicul meu a murit la 50 de ani de cancer la pancreas iar tata are 48. Cat la suta e posibil ca va avea si el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este o regulă sa stii, daca bunicul tau a decedat de cancer la pancreas nu acelalsi lucru il va pății si tatal tau, poate ca tatăl tau o mosteneste pe bunica ta adica mama lui, bunica traieste? Că de obicei băietii seamană cu mamele iar fetele cu tații.

| Matei4 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, traieste. Ideea e ca eu vreau sa stiu daca e o regula ca daca bunicul meu a murit la 50 de ani de cancer la pancreas, ca tata sa pateasca la fel

| mihai69 a răspuns:

Se pot face analize de markeri tumorali.

| SilentRain a răspuns:

Nu sunt medic, dar din cat cunosc eu sunt șanse sa se imbolonaveaca de cancer dacă nu are grija de sănătatea lui, ar fi bine sa facă regulat analize

| Matei4 explică (pentru SilentRain):

Cam o data pe an sau cat?

| SilentRain a răspuns (pentru Matei4):

O data pe an, și de fiecare data când nu se simte bine