| Matei4 a întrebat:

Este o posibilitate mare ca cancerul la pancreas sa se transmita din tata in fiu? Adica bunicul meu a murit la 50 de ani de cancer la pancreas iar tata are 48. Cat la suta e posibil ca va avea si el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Roxana19928 a răspuns:

De obicei nu se prea tramsmite. Eu am un unchi cu diabet zaharat si i-au amputat un deget la picior pentru ca deja prezinta semnele de "picior diabetic", diabetul, daca nu este eventual constientizat si omul respectiv continua sa isi bata joc de pancreasul sau poate evolua la cancer de pancreas, si din acel moment mai ai aproximativ cateva luni de trait daca cancerul este foarte avansat la momentul descoperirii lui, oricum nu exista tratament pentru cancer de pancreas, dar de obicei nu se transmite. La diabet e mai favorabila transmiterea ereditara dar diabetul poate apoi evolua in cancer, e chiar un semn al unui potential cancer. Deci daca tatal tau nu o sa faca diabet e posibil sa fie ok

| Matei4 explică (pentru Roxana19928):

Dar nici tatal lui nu a avut diabet

| Roxana19928 a răspuns (pentru Matei4):

Stii cumva daca a fost fumator? Sau prezenta obezitate?

| Matei4 explică (pentru Roxana19928):

Nici nu fuma, nici nu era obez si nici nacar supraponderal

| Roxana19928 a răspuns (pentru Matei4):

Sunt sanse efectiv minime sa se transmita. Exista multi factori care pot rezulta in cancer de pancreas totusi

| Camelia25 a răspuns:

1%

| Matei4 explică (pentru Camelia25):

De ce spui asta?

| Camelia25 a răspuns (pentru Matei4):

Daca nu a făcut până acum e foarte greu sa mai dezvolteze astfel de celule, totusi există controale...