| anonim_4396 a întrebat:

Daca un copil la 15 ani are hemoroizi externi,dar fara niciun simptom,adica nu sunt mancarimi,usturimi,sau ce simptome mai sunt la hemoroizi, cum i-ar putea trata fara interventii chirurgicale? Vreau sfaturi utile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai corect ar fi sa sca[i de comstipatie, ca sa nu mai faci hemoroizi, ca aiai nu trec niciodata, se inflameaza tot timpul si ajung la un meomnd dat sa produca hemoragii interne, daca sunt la interior si daca nu s eface operatie, s epoate ajunge chiar la cancer.
Invata sa te hidratezi foarte bine, bea 2 litri de apa pe zi, manaca compoturi si supe, bea chefir pe stomacul gol in fiecare dimineata si seara si constipatia va fi uitata pe veci!

| Ralukafay a răspuns (pentru Violleta2022):

Adica acei hemoroizi externi nu vor disparea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ralukafay):

SE vor retrage, pentru ca acum sunt inflamati, dar vor apare tot timpul, atata vreme cat esti constipata si nu faci ceva sa scapi de constipatie.

| Ralukafay a răspuns (pentru Violleta2022):

A,deci apar numai cand sunt constipata?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ralukafay):

SE irita cand esti constipata, cand manaci condimentat sau cand bei alcool. Bineinteles ca stau iritati cate 1-2 saptamani, pana se retrag, dar tu esti predispusa la hemoroizi, asa ca, este bine sa faci o colonoscopie, sa vezi daca nu ai si hemoroizi interni.

| Julia1188 a răspuns:

Exista creme speciale pentru hemoroizi. Sunt eficiente. Se gasesc in farmacii. Si dieta este esentiala. Cat mai multe fibre, fructe, legume, pentru a evita constipatia.

| MihaelViorel a răspuns:

Cea mai buna este interventia chirurgicala.Am trecut si eu prin asta.Am folosit tot felul de creme si nici un rezultat.Nu te speria caci totul dureaza 15 minute si ai scapat pentru totdeauna (se curata locul respectiv)

| Ralukafay a răspuns (pentru MihaelViorel):

Eu nu vreau sa aiba loc o interventie chirurgicala, mi-e frica.