| Leatherleader a întrebat:

Sunt baiat si am 19 ani. De cateva luni am niste mancarimi anale iar cateodata si usturimi. Probleme cu constipatia nu am avut niciodata. Asadar cred ca sunt hemoroizi. De vreo cateva saptamani mi-am luat Hemofarm, cu gandul de a opri formarea acestora. Acum cateva zile am simtit o un fel de durere in aceasta zona, iar azi am observat o umflatura in zona anusului. Deci cred ca sunt si interni si externi. Cum de am asa ceva la 19 ani? E groaznic cred ca ma vor chinui toata viata sad La medic nu am fost niciodata cu astfel de probleme. Am citit pe net care sunt riscurile daca nu sunt tratati si e groaznic.

Care sunt cauzele?
Si as putea sa scap vreodata de ei?

Mi se pare ca s-au dezvoltat foarte repede mi-e cam frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Una din cauzele care conduce la apariţia hemoroizilor este reprezentata de creşterea presiunii în venele regiunii anorectale. Aceasta se întâmplă în special în timpul sarcinii, al ridicării frecvente a unor greutăţi mari sau în timpul eforturilor repetate depuse la defecaţie. Constipaţia poate determina apariţia sau agravarea hemoroizilor.
De asemenea, statul prelungit pe scaun şi vârsta pot contribui la apariţia hemoroizilor.
Cel mai simplu poti scapa de hemoroizi cu o crema de tataneasa produsa de cera sibiu alaturi de un regim alimentar fara alimente iuti sau usturoi si ca o continuare a dietei pentru ca tratamentul sa-si faca efectul va trebui sa mananci alimente cu multe fibre gen cereale integrale, paine de secara sau paine integrala alatri de cel putin 2-3 l lichide/ zi, fara sucuri acidulate sau alcool dar si de evitat a sta mai mult de 3-4 ore pe scaun la birou sau acasa, mai multa miscare trebuie si intr-o saptamana doua vor disparea simptomele.
Manifestarile hemorizilor sunt: durere in zona anala, prurit in zona anala si ceva usturimi care sunt de regula mai mari atunci cand se consuma bauturi acidulate, alcool, usturoi, si alimete iuti.

| Kogaion a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=d4kBp3_yoA4 am vazut ca au primit raspunsuri pozitive, eu totusi iti recomand sa mergi la doctor, mai devreme sau mai tarziu, tot acolo vei ajunge. Multa sanate iti doresc!

Răspuns utilizator avertizat
| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Simplu. Du-te la doctor. Ca daca te iei dupa unu si dupa altul te imbonlavesti