| MinyMika a întrebat:

DAU FUNDA! Am purtat aparat dentar fix timp de un an iar in 10 iulie l-am dat jos, doctorita m-a intrebat daca la inceputul lunii august sunt acasa ca sa imi faca un aparat de mentinere iar eu i-am spus ca nu, asa ca m-a rugat ca in septembrie sa ii dau un telefon pentru a ma programa ca sa imi faca respectivul aparat. Problema este ca pana in septembrie vor trece 2 luni de cand mi-am dat jos aparatul si din cate am inteles daca nu porti aparatul de mentinere dintii de vor stramba din nou si vor revenii la forma lor initiala. Ma puteti ajuta prin a-mi spune daca in 2 luni dintii mei vor revenii la forma lor pentru ca eu chiar nu vreau ca acest tratament de un an sa fi fost in zadar? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Cristiann25 a răspuns:

Nu e categoria corecta dar na am avut si eu acum ceva timp asa ca iti raspund.Da se pot stramba la loc pentru ca nu sunt mineralizati etc poate nu intelegi ce vreau sa zic.Trebuia sa te duci atunci sa-ti faci acel aparat special pe care trebuie sa-l porti mereu cam 1 an(nici nu se observa)! Daca ti-a dat ceva sa semnezi doctorul stomatolog nu o sa fie raspunzator pentru nimic daca patesti ceva! Fugi cat mai repede la el sa-ti faca aparatul ca nu-i de gluma cu asta.

| MinyMika explică (pentru Cristiann25):

Hei! Dar doctorita m-a chemat in septembrie pentru ca eu in august nu sunt acasa, si eu chiar vreau sa mi-l fac mai repede ca sa nu se strabe in fine. Tu ai purtat aparat de stii lucrurile acestea?

| Cristiann25 a răspuns (pentru MinyMika):

Ti-am zis aici " dar na am avut si eu acum ceva timp asa ca iti raspund." ca am avut! Da am raspuns pentru ca stiu, nu am raspuns aiurea! Fa tot posibilul sa te duci cat mai repede, nu glumesc!

| iubesc a răspuns:

Ce cauta totusi intrebarea ta aici? Pune-o la categoria potrivita si vei primi raspunsuri.

| AmaliaAmi a răspuns:

Buna! Daca sa zicem ca l-ai fi tinut pana cand tu credeai ca dintii tai sunt asa cum trebuie.Deci eu nu prea cred ca daca ii vei lasa 2luni vor revenii la forma lor initiala.Insa cel mai sigur este sa iti faci timp pentru a merge.Nu ai de ce sa risti.Te pup:*